۱۲ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۹
ورود ۵۰۰۰ خودروی FMC به ناوگان تاکسیرانی؟!
مدیرعامل اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور، جزئیاتی را از ورود ۵ هزار خودروی FMC به ناوگان تاکسیرانی مطرح کرد.
کد خبر: ۴۴۹۹

به گزارش کارنا، مرتضی ضامنی درباره ورود ۵ هزار دستگاه خودروی اف‌ام‌سی به ناوگان تاکسیرانی کشور اظهار کرد: در حوزه ناوگان تاکسیرانی چالشی با عنوان فرسودگی تاکسی‌ها مواجه هستیم این در حالی است که ورودی خودرو‌های جدید، کم است و در سنوات گذشته شرکت ایران‌خودرو سالانه حداکثر ۱۰ هزار تاکسی برای ما تأمین می‌کرد که پاسخگوی نیاز نبود.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم روند نوسازی تاکسی‌ها را تسریع ببخشیم باید این ظرفیت را افزایش دهیم، ادامه داد: بر این اساس استفاده از ظرفیت سایر شرکت‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم و یکی از محصولاتی که قرار است وارد ناوگان تاکسیرانی شود، خودروی اف‌ام سی، متعلق به شرکت فردا موتورز است که توانسته پلاک تاکسی هم اخذ کند.

مدیرعامل اتحادیه حمل و نقل مسافر شهری کشور تصریح کرد: اکنون در حال جمع‌آوری نیازسنجی از سازمان‌های تاکسیرانی هستیم تا متناسب با نیاز آن‌ها و سهمیه‌ای که تعیین می‌شود خودرو‌ها را به آن‌ها واگذار کنیم.

وی افزود: در گام نخست ۵۰۰۰ تاکسی در نظر گرفته شده و متناسب با استقبالی که رخ می‌دهد، این تعداد را افزایش خواهیم دارد و در گام‌های بعدی از ظرفیت سایر شرکت‌هایی که توانایی تولید خودروی مناسب برای حوزه تاکسیرانی را دارند، استفاده می‌کنیم.

ضامنی با اشاره به اینکه این خودرو‌ها بنزینی هستند و قرار است دوگانه سوز شوند، خاطرنشان کرد: قیمت خودور‌ها حدود ۷۵۰ میلیون تومان است که ۳۰۰ میلیون تومان آن وام قرض الحسنه از طریق شرکت عرضه‌کننده خودرو تأمین می‌شود، خودوری فرسوده تاکسیران هم حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان قیمتگذاری می‌شود و باقی هزیه خودرو هم آورده متقاضی است.

وی ادامه داد: برای شهرداری تهران نیز سهمیه‌ای تخصیص داده می‌شود و می‌تواند از این خدمات استفاده کند البته هنوز تعداد آن مشخص نیست، اما متناسب با تعداد فرسودگی و تعداد ناوگان موجود، سهمیه‌ای به شهر تهران تعلق می‌گیرد.

به گفته وی، خودروی FMC ۵۱۱ B از امکاناتی مانند ترمز ضد قفل، سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، توزیع الکترونیکی نیرو ترمز، سنسور پارک عقب، دوربین دنده عقب، ۲ ایربگ، نمایشگر ۷ اینچی مولتی‌مدیا و تهویه مطبوع خودکار برخوردار است و نسل دوم سدان سایز کوچک چانگان «آلسوین» (Alsvin) است.
منبع: تسنیم

ارسال نظر