۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۸
مانور برقی‌ها در شهر آفتاب
بررسی هشت ماشین برقی اتواکسپوی تهران
کد خبر: ۱۰۷۵

به گزارش کارنا، وزیر صمت عزمش را جزم کرده تا به هر شکلی که شده خودرو‌های برقی را به خیابان‌ها برساند. از رونمایی تاکسی‌های برقی تا تعرفه‌ای که برای واردات خودرو‌های برقی تعیین شد، حاکی از این موضوع است که پروژه پیگیری عرضه ماشین‌های برقی خیلی جدی است و شاید سابقه مپنایی وزیر در این مهم بی‌تاثیر نیست.

بماند که عده‌ای منتقد هستند چطور وقتی هوای تهران و سایر شهر‌ها به دلیل مازوت‌سوزی برای تولید برق، دچار آلودگی است، قرار شده پروژه خودروی برقی را پیش ببریم؟! علی‌ایحال وضعیت چنین است. دوره رونمایی ماشین‌های برقی است. در اتواکسپوی تهران که در شهرآفتاب در حال برگزاری است، تقریبا همه برند‌هایی که شرکت کرده‌اند یک ماشین برقی هم برای نمایش ارائه داده‌اند.

اگرچه مجری برگزاری نمایشگاه خودروی شهرآفتاب، وعده داده بود تا تست درایو خودرو‌های برقی برای بازدیدکنندگان انجام خواهد شد، اما تا لحظه تنظیم گزارش، این امکان فراهم نشده است. در این پرونده به سراغ مشخصات ماشین‌های برقی نمایشگاه می‌رویم.

اسکای ول ET۵/ جوینت ونچر کرمان موتور و مپنا

مانور برقی‌ها در شهر آفتاب

یکی از مهمترین محصولات برقی موجود در نمایشگاه شهرآفتاب، کراس‌اوور برقی اسکای ول ET۵ است که توسط شرکت نبکا معرفی شده و محصول مشترک میان اسکای ول چین، کرمان موتور و شرکت تکنولوژیکی مپنا به حساب می‌آید. شرکت نبکا با نام اصلی نوین ماهان، جوینت ونچر کرمان موتور و مپنا است که مونتاژ اسکای ول ET۵ را بر‌عهده دارد.

اسکای ول ET۵، یک کراس‌اوور متوسط با طول، عرض و ارتفاع ۴۶۹۸، ۱۹۰۸ و ۱۶۹۶ میلی‌متر است. فاصله بین دو محور این خودروی تمام برقی، ۲۸۰۰ میلی‌متر است که می‌توان آن را بزرگ‌ترین حتی در میان هم‌سگمنت‌های بنزینی‌اش در بازار ایران دانست. اسکای ول ET۵ به یک موتور الکتریکی مجهز شده که توان تولید ۱۵۰ کیلووات قدرت، معادل حدود ۲۰۱ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند.

تمام این نیرو به وسیله سیستم انتقال قدرت مستقیم تک‌سرعته، به چرخ‌های جلوی خودرو منتقل می‌شود. با وجود اینکه اسکای ول ET۵ وزنی حدود ۱۹۲۰ کیلوگرم دارد، اما با این موتور الکتریکی در ۷/۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. اسکای ول ET۵ در بازار ایران در هربار شارژ قدرت پیمایش ۵۲۰ کیلومتر را داشته و در ۳۰ دقیقه با شارژر سریع از شارژ ۳۰ درصد به ۸۰ درصد می‌رسد. این ماشین را از نزدیک در غرفه شرکت خودروی برقی نوین ماهان (نبکا) در سالن U غرفه B۱ شهرآفتاب می‌توانید ببینید.

نتا U/ برقی بی‌ام کارز (گروه بهمن)

مانور برقی‌ها در شهر آفتاببی‌ام کارز به عنوان بازوی وارداتی گروه بهمن معرفی نتا U را در نمایشگاه خودروی تهران انجام داد. کراس‌اووری تمام برقی که چهر‌ه‌ای مدرن دارد. نتا U یک کراس‌اوور کامپکت است که توسط کمپانی Hozon Auto تولید می‌شود و با نشان نِتا (Neta) به بازار‌های هدف عرضه می‌شود. احتمالا نام نتا را قبل‌تر شنیده‌اید.

این نشان چینی و نوظهور یکی از کمپانی‌های چینی است که با سرمایه‌گذاری سنگین و به صورت یک استارتاپ فعالیت خود را آغاز کرد. این نشان یکی از برقی‌سازان چین است که الگو‌های مدرنی در خودرو‌های خود دارد و نسبت به دیگر چینی‌ها عملکرد متفاوتی ارائه می‌دهد. این خودرو به یک پیشرانه برقی سوار بر‌محور جلو مجهز است که توان تولید نهایت قدرت ۱۶۱ اسب بخار و نهایت گشتاور ۳۱۰ نیوتن متر را دارد.

البته این خودرو در نسخه پرو قوی‌تر است و نسخه دو‌دیفرانسیل هم دارد، اما در ایران نسخه تک‌دیفرانسیل آن عرضه می‌شود. با هر بار شارژ کامل پک باتری این کراس‌اوور می‌توان مسافت ۵۰۰ کیلومتر را پیمود و شارژ سریع این خودروی برقی تنها ۳۰ دقیقه زمان می‌برد. البته زمان عرضه این خودرو مشخص نیست، ولی در غرفه بی‌ام کارز در شهرآفتاب می‌توانید آن را از نزدیک ببینید.

جک E۵۰A برقی/ تاکسی کرمان موتور
مانور برقی‌ها در شهر آفتاب
شرکت کرمان موتور، خودروی برقی کی‌ام‌سی E۵۰A را به عنوان تاکسی عرضه کرده است. این شرکت در روز‌های پایانی دی‌ماه ۱۴۰۲، طی مراسمی، تعداد ۴۰۰ دستگاه خودروی برقی کی‌ام‌سی E۵۰A را تحویل تاکسیرانی داد. حالا همین تاکسی برقی نیز در نمایشگاه شهرآفتاب و در غرقه کرمان موتور به نمایش درآمده است.

این خودرو تماما برقی بوده و یک موتور ۱۴۲ کیلوواتی با گشتاور ۳۴۰ نیوتن‌متر دارد. این سدان برقی در مدت زمان ۷/۶ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر برساعت می‌رسد. حداکثر سرعت آن نیز به ۱۴۲ کیلومتر بر‌ساعت می‌رسد. یک باتری LFP برای آن در نظر گرفته شده که ۵۰/۱ کیلووات ساعت ظرفیت دارد. این باتری با هر بار شارژ ۴۰۲ کیلومتر برد حرکتی را ارائه می‌دهد. برای شارژ باتری در حالت سریع، ۴۸ دقیقه طول می‌کشد تا از ۳۰ به ۸۰ درصد برسد، اما شارژ عادی ۳۰ تا ۸۰ درصد، به ۸/۵ ساعت زمان نیاز دارد.

تاکسی کی ام‌سی E-TAXI با هر بار شارژ کامل قادر به پیمایش ۴۰۲ کیلومتر خواهد بود و مدت زمان شارژ سریع آن ۴۵ دقیقه است. در صورت استفاده از شارژ دیواری معمولی این زمان به ۱۰ ساعت خواهد رسید. ۱۴۲ کیلو‌وات معادل ۱۹۰ اسب بخار و ۳۴۰ نیوتن‌متر حداکثر قدرت و گشتاور اعلامی این تاکسی است.۱۰۰ دستگاه از این خودرو نیز گفته می‌شود پلاک‌گذاری شده و به‌زودی در سیستم حمل و نقل تهران مشاهده می‌شود.

جیلی جئومتری C/ تمام برقی فرداموتور
مانور برقی‌ها در شهر آفتاب
محصول هونگچی که در سبد محصولات بی‌ام‌کارز گروه بهمن قرار دارد، E-QM۵EV است. این سدان بزرگ تمام‌الکتریکی از سبک طراحی خاصی تبعیت می‌کند و استایل متفاوتی دارد. این سدان سایز بزرگ تمام‌الکتریکی می‌تواند ۱۸۸ اسب‌بخار قدرت تولید کند.

این خودروی بزرگ می‌تواند با یک بار شارژ کامل مسافتی برابر با ۴۳۱ کیلومتر را بپیماید و با شارژر سریع DC، ۲۰ تا ۸۰ درصد ظرفیت باتری آن ظرف ۳۰ دقیقه شارژ می‌شود. این خودرو با هدف اضافه شدن به ناوگان حمل‌ونقل تاکسیرانی وارد کشور شده است. هونگچی E-QM۵ دارای ۵‌۰۴۰ میلی‌متر طول، ۱‌۹۱۰ میلی‌متر عرض و ۱‌۵۶۹ میلی‌متر ارتفاع است و فاصله محوری آن هم ۲‌۹۹۰ میلی‌متر اعلام شده است.

این خودرو در حالت شارژ کامل قادر به پیمایش مسافتی معادل با ۴۳۱ کیلومتر است. خودروی برقی هونگچی E-QM۵ یک سدان لوکس است که در سال ۲۰۲۱ برای نخستین بار رونمایی شد. این خودرو دارای پلتفرم مشترکی با هونگچی H۵ است و به نوعی نسخه برقی H۵ به شمار می‌آید. هونگچی E-QM۵ دارای یک پیشرانه برقی با نهایت قدرت ۱۸۸ اسب‌بخار و بیشینه گشتاور ۳۲۰ نیوتن متر و پک باتری ۵۴ کیلووات ساعتی است. هونگچی E-QM۵ بی‌ام کارز، نسخه ۱۴۰ کیلوواتی است و باتری آن در مدت زمان ۳۰ دقیقه از شارژ ۲۰ به ۸۰ درصد می‌رسد.

ری‌را/ کراس‌اوور برقی ایران‌خودرو
مانور برقی‌ها در شهر آفتاب
ری‌را خودروی بومی‌ای است که نسخه برقی آن نخستین بار در اواسط پاییز ۱۴۰۲ رونمایی شد، اما ایران‌خودرو در اواسط زمستان ۱۴۰۲ نیز یک بار دیگر، این کراس‌اوور تمام برقی را به نمایشگاه خودروی تهران ۱۴۰۲ آورده بود. جلوپنجره ری‌را برقی، برخلاف نسخه بنزینی، کاملا بسته بوده و پیشرانه برقی دارد.

خروجی این محصول به ۱۶۱ اسب‌بخار قدرت و ۳۰۰ نیوتن‌متر گشتاور می‌رسد و یک باتری ۵۲ کیلووات ساعتی دارد. طبق اعلام ایران‌خودرو، برد حرکتی ری‌را برقی ۴۲۰ کیلومتر است. نخستین کراس‌اوور تمام برقی ایران‌خودرو که برپایه خودروی جدید ری‌را ساخته شده است، در جریان دومین دوره از نمایشگاه تحول صنعت خودرو ۱۴۰۲ برای اولین‌بار رونمایی شد.

با اینکه مشخصات فنی این خودرو و حتی زمان عرضه آن به بازار کشورمان هنوز نامشخص است، ولی با این حال، ایران‌خودرو در آبان امسال جزئیات فنی جدیدی از این خودرو را در اختیار رسانه‌ها قرار داد و حالا هم در نمایشگاه خودروی شهرآفتاب به نمایش درآمده است. ری‌را الکتریکی، می‌تواند ۴۲۰ کیلومتر براساس استاندارد NEDC را با یک بار شارژ طی کند که عدد بسیار هیجان‌انگیزی است.

با اینکه ۸۰ درصد ظرفیت باتری‌ها را می‌توان در کمتر از یک ساعت شارژ کرد، ولی در صورت استفاده از ولتاژ عادی، باید زمانی در حدود ۱۰ ساعت را برای پرکردن باتری‌هایش، منتظر بمانید. ایران‌خودرو به لطف باتری‌هایی که ظرفیت ۵۲ کیلووات ساعت دارند، توانسته از دل ری‌را برقی، حدود ۱۶۱ اسب‌بخار قدرت، به همراه ۳۰۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند.

هوندا ENS۱/ نسخه تمام برقی وزل
مانور برقی‌ها در شهر آفتاب
هوندا ENS۱ نسخه تمام برقی وزل است که معین خودروی ایرانیان آن را برای اولین بار در اتواکسپوی تهران رونمایی کرد و در معرض دید عموم مردم قرار داد. از بین وارداتی‌های معین‌خودرو دو محصول هوندا وزل بنزینی و هوندا ENS۱ جزو جدیدترین‌ها محسوب می‌شوند، زیرا برای اولین بار در پنجمین اتو اکسپوی تهران رونمایی شده‌اند.

در سالن U شهرآفتاب این خودروی جذاب را می‌توانید ببینید. ای‌ان‌اس ۱ به یک موتور برقی ۲۰۱ اسب بخاری مجهز شده که می‌تواند حداکثر گشتاور ۳۱۰ نیوتن متر را به چرخ‌های جلو تحویل دهد. ظرفیت پک باتری وزل تمام برقی ۶۲ کیلو وات ساعت و قادر است ۵۱۰ کیلومتر پیمایش را با یک بار شارژ برایش فراهم کند.

کراس‌اوور وارداتی معین‌خودروی ایرانیان مجهز به امکاناتی از قبیل کیسه هوای راننده و سرنشین جلو، ترمز کمکی، کنترل پایداری الکتریکی، استارت دکمه‌ای، ورود بدون کلید، کلاستر دیجیتال، مولتی‌مدیا و …است. اسب بخار درباره ظاهر این خودرو نوشته است، دقیقاً به مانند وزل بنزینی طراحی ظاهری ENS۱ هم ما را به یاد چانگان UNI-K، وارداتی سایپا می‌اندازد.
مانور برقی‌ها در شهر آفتاب
فرم چراغ‌های جلو و عقب ENS۱ بسیار به این محصول از چانگان شبیه است و با توجه به اینکه طراحی ENS۱ نسبت به چانگان قدیمی‌تر است، صد در‌صد کپی‌کاری و الگو‌برداری از جانب چانگان بوده. به‌طور کلی این کراس‌اوور کامپکت تمام برقی ژاپنی ظاهر به‌شدت جذابی دارد.
منبع: 7صبح

ارسال نظر