۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۰:۲۴
۲ هزار دوربین جدید ثبت تخلفات در جاده‌ها نصب می‌شود
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با اقداماتی که در مدیریت سازمان راهداری انجام شده است، ۲ هزار سایت جدید به دوربین‌های جاده‌های کشور از شهریور ماه اضافه می‌شود تا در بحث کنترل هوشمند پلیس، شاهد کاهش تصادفات باشیم.
کد خبر: ۳۴۳۷

به گزارش کارنا، داریوش امانی در ششمین همایش بین‌المللی مدیریت ایمنی و ترافیک گفت: امیدوارم این کنفرانس راهگشای معضلات ما در کشور در بحث تصادفات و تلفات جاده‌ای و چراغ راه دستگاه‌های اجرایی باشد.

­این مقام مسئول با بیان اینکه یکی از ارکان اصلی حل معضلات، هماهنگ کردن تمامی دستگاه‌هایی است که در ترافیک و حمل و نقل درگیر هستند، افزود: کاهش تلفات جاده‌ای در نوروز امسال، نتیجه تشکیل شورای حمل و نقل بود.

­رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: مسئولیت وزارت راه و شهرسازی بهبود شرایط زیر ساختی و حل معضلات اصلی در جاده‌های مواصلاتی کشور است.

­امانی افزود: یکی از مشکلات ما عمر جاده‌های مواصلاتی است، به عنوان مثال جاده قم تهران برای سال ۱۳۵۷ است و بعد از سال ۱۳۸۷ این جاده دیگر در سطح سرویس و ترافیک جوابگو نیست و باید کاری می‌کردیم؛ در گذشته در اتوبان قم تهران فقط پایان هفته‌ها شاهد ترافیک بودیم، اما الان این جاده در طول هفته هم دارای ترافیک است.

­این مقام مسئول گفت: در کشور ما، تولید ناوگان­ خودرویی و تولید گواهینامه همزمان با ایجاد زیرساخت‌ها نبوده و زیرساخت‌ها از این میزان تولید خودرو و راننده، جا مانده‌اند.

­معاون وزیر راه­ در خصوص نقاط پرحادثه افزود: معمولاً جاده‌ای ساخته می‌شود و در طول زمان این جاده به جاده ناایمن تبدیل می‌شود، در واقع دسترسی‌ها و تصمیمات محلی باعث ناایمن شدن جاده‌ها می‌شود.

­امانی با اشاره به اینکه سال گذشته ۸۸۷ نقطه پرحادثه شناسایی شد، گفت: تا پایان سال ۱۴۰۲، ۴۲۴ نقطه پرحادثه رفع خطر شد و تا پایان امسال هم نقاط باقی مانده رفع خطر می‌شوند.

­این مقام مسئول با بیان اینکه از هزینه کل ساخت هر جاده باید ۴ تا ۶ درصد هزینه نگهداری کنار گذاشته شود، افزود: بر اساس نظرات کارشناسان، هزینه نگهداری ۲۳۰هزار کیلومتر جاده‌های کشور، ۲۳۰ هزار میلیارد تومان بوده و اخیرا­ به ۲۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

­رئیس سازمان راهداری و حمل نقل جاده‌ای گفت: علاوه بر تعمیر جاده‌ها، آموزش و فرهنگسازی و اعمال جریمه از دیگر اقداماتی است که باید صورت گیرد تا شاهد کاهش تلفات جاده‌ای باشیم.

­امانی با بیان اینکه وزارت راه تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات زیرساختی در جاده‌های کشور انجام می‌دهد تا عقب ماندگی در این مسائل را جبران کند، افزود: با برگزاری این همایش‌ها امیدوارم به یک زبان مشترک بین دستگاه‌های اجرایی کشور برسیم و بتوانیم آمار تصادفات و جانباختگان را کاهش دهیم، حتی یک کشته در جاده‌های کشور نیز زیاد است و باید به صفر برسیم.

­معاون وزیر راه با اشاره به اینکه هرچقدر دستگاه‌ها همپوشانی و همواری داشته باشند، بسیار موثرتر خواهند بود، گفت: ما در کشور چندین شماره امداد رسانی در جاده‌ها داریم، در صورتی که باید یک تلفن برای امداد رسانی باشد و بقیه دستگاه‌ها زیرمجموعه آن خدمت کنند، زمانی مصوب شد شماره ۱۱۰ پاسخگوی مردم باشد و بقیه دستگاه‌ها زیر مجموعه پلیس باشند، اما اینگونه نشد.

­این مقام مسئول افزود: پایگاه‌های پلیس، هلال‌احمر، راهداری و اورژانس نباید از هم جدا باشند و باید تجمیع شوند تا از هزینه‌های چندجایی جلوگیری شود و خدمت به مردم بیشتر و متمرکزتر شود.
منبع: خبرگزاری صدا وسیما

ارسال نظر