۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۳۳
افزایش صادرات خودروی ایران در ابتدای سال جاری میلادی
داده‌های رسمی در مغرب نشان می‌دهد که در ماه‌های نخست سال جاری میلادی بخش خودرو شاهد افزایش صادرات بوده و همچنان بیشترین سهم از صادرات این کشور را به خود اختصاص داده است.
کد خبر: ۳۸۵۰

به گزارش کارنا، اداره مبادلات مغرب (مراکش) به عنوان نهاد مسئول آمارگیری مبادلات تجاری و اقتصادی با خارج، با انتشار یک گزارش رسمی اعلام کرد که صادرات خودروی این کشور در چهار ماهه نخست سال ۲۰۲۴ میلادی به میزان ۱۲.۵ درصد نسبت به مدت مشابه در سال پیش از آن افزایش یافته است.

بنا بر آن چه در گزارش اداره مبادلات مغرب آمده، ارزش صادرات بخش خودروی این کشور در چهار ماهه اول سال جاری میلادی به ۵۲.۷ میلیارد درهم (۵.۲۷ میلیارد دلار) رسیده در حالی که ارزش صادرات همین بخش در مدت مشابه سال گذشته ۴۶.۷ میلیارد درهم (۴.۶۷ میلیارد دلار) بوده است.

اداره مبادلات مغرب در گزارش خود همچنین از افزایش ۱۷.۳ درصدی صادرات صنعت هواپیمای این کشور در چهار ماهه نخست سال ۲۰۲۴ میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داده جایی که از هفت میلیارد درهم (۷۰۰ میلیون دلار) به ۸.۳۲ میلیارد درهم (۸۳۲ میلیون دلار) رسیده است.

شایان ذکر است که پس از سال‌های زیادی سرمایه گذاری و جذب سرمایه خارجی، مغرب با تولید سالانه ۷۰۰ هزار خودرو به یکی از شاخص‌ترین کشور‌های خودروساز جهان تبدیل شده و در حال حاضر نیز در فهرست صادرات این کشور، همین بخش خودرو در صدر قرار دارد در حالی که پس از آن، بخش‌های کشاورزی و فسفات در رتبه‌های دوم و سوم جای می‌گیرند.

این در حالی است که مغرب طی چند سال گذشته همچنین توانسته بسیاری از شرکت‌های بین المللی را برای سرمایه گذاری در صنعت هواپیمای خود جذب کند به طوری که در حال حاضر شمار شرکت‌های فعال در بخش هوانوردی در این کشور به ۱۴۲ شرکت رسیده که نزدیک به ۲۰ هزار فرصت شغلی فراهم می‌کنند.

در همین راستا نیز، «ریاض مزور»، وزیر صنعت و تجارت مغرب تاکید کرده که کشورش به دنبال ساخت یک هواپیمای کامل است که برای نخستین بار از این کشور به پرواز درآید به ویژه آن که هم اکنون در فهرست ۲۰ کشور نخست سازنده قطعات هواپیما در سطح بین المللی قرار دارد.
منبع: صدای بورس

ارسال نظر