۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۱
مجازات تصادف ساختگی چیست؟
تصادف ساختگی در حقیقت با هدف دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه و یا اخاذی از راننده‌ها انجام می‌شود و یک روش درآمدزایی برای مجرمان است. اما درصورت دستگیری این افراد، آنها با چه مجازاتی روبه‌رو خواهند شد؟
کد خبر: ۴۷۱۰

به گزارش کارنا، سید مسعود موسوی، وکیل پایه یک دادگستری می‌گوید: در تصادف ساختگی، افراد به‌صورت انفرادی یا در قالب باند در نقاط مختلف شهر یا بیرون از شهر با آموزشی که دیده‌اند و با تبحری که دارند، خود را عمدا جلوی خودرو‌ها به‌ویژه خودرو‌های گران قیمت می‌اندازند تا منجر به جراحت جزئی آن‌ها شود و بتوانند دیه و خسارت مالی از راننده خودرو‌ها و یا بیمه دریافت کنند.

او می‌افزاید: البته کارشناسان بیمه و مرجع پزشکی قانونی به‌راحتی اجازه دریافت خسارت مالی و یا دیه را از بیمه صادر نمی‌کنند. از این‌رو افراد سودجو تلاش می‌کنند پس از صحنه‌سازی و تصادف ساختگی با ایجاد هیاهو و برهم ریختن جو محیط، راننده وسیله نقلیه را مجاب یا مجبور به پرداخت وجه نقد به‌عنوان خسارت وارد شده به آن‌ها کنند.

موسوی می‌افزاید: گاهی هم تصادفات ساختگی بین۲ خودرو و یا بین موتورسیکلت و خودرو اتفاق می‌افتد. یعنی تبهکاران طوری صحنه‌سازی می‌کنند که راننده خودرو و یا موتورسیکلت با صحنه زنی و اقدامی که انجام می‌دهد منجر به تصادف با خودرو و یا موتور سیکلت دیگری شود تا بتوانند با این روش و با مقصر اعلام کردن طرف مقابل خسارت و دیه را از راننده مقصر و یا بیمه دریافت کنند.

موسوی با اشاره به مجازات تصادف ساختگی و صحنه‌زنی می‌گوید: صحنه‌زنان درصورت اثبات جرم طبق ماده‌۶۱ قانون بیمه اجباری خسارت، به حبس تعزیری درجه ۶ در قانون مجازات اسلامی و پرداخت جزای نقدی معادل ۲ برابر وجه دریافتی محکوم می‌شوند. براساس قانون مجازات اسلامی، مجازات درجه ۶ به این شرح است: حبس بیشتر از ۶‌ماه تا ۲ سال، جزای نقدی بیشتر از ۲۰۰ میلیون ریال تا ۸۰۰میلیون ریال، شلاق تعزیری از۳۱ تا ۹۹ ضربه، محرومیت از حقوق اجتماعی بیشتر از ۶‌ماه تا ۵ سال و انتشار حکم قطعی در رسانه ها.
منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر