۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۳
۴۰ درصد تردد بزرگراه شیراز – اصفهان به آزادراه منتقل شده است
مدیرعامل آزادراه شیراز – اصفهان، گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه دستگاه‌های تردد شمار هنوز در محور آزادراه نصب نشده امکان ارائه آمار دقیقی از تردد خودرو‌ها وجود ندارد، اما تا این مقطع ۴۰ درصد تردد بزرگراه شیراز – اصفهان به آزادراه منتقل شده است.
کد خبر: ۲۲۴۸

به گزارش کارنا، رضا محمدیان امروز در نشست خبری، اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به اینکه دستگاه‌های تردد شمار هنوز در محور آزادراه نصب نشده امکان ارائه آمار دقیقی از تردد خودرو‌ها وجود ندارد، اما بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که تا این مقطع ۴۰ درصد تردد بزرگراه شیراز – اصفهان به آزادراه منتقل شده است.

وی، آزادراه شیراز – اصفهان را به لحاظ فنی یکی از ایمن‌ترین آزادراه‌های کشور دانست و ادامه داد: در این پروژه ۲۵ پل بزرگ و ۵۹۰ پل کوچک احداث شده و بزرگترین پل این مسیر یعنی پل شهید سلیمانی نیز یک شاهکار مهندسی است که در صدد هستیم با انجام یک سری نورپردازی‌ها این پل را بهتر و بیشتر در معرض دید کاربران این محور قرار دهیم.

محمدیان اظهار کرد: در جریان اجرای این پروژه بسیاری از بخش‌های محیط زیست را حفظ کردیم و از مسیر‌هایی که کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می‌کرد عبور کردیم و همچنین تلاش شد که مسیر آزادراه را به گونه‌ای بسازیم که در فصل زمستان کمترین سایه و یخبندان را داشته باشد تا مشکلی برای رانندگانی که از این مسیر عبور می‌کنند ایجاد نشود.

مدیر عامل آزادراه شیراز – اصفهان افزود: روسازی بتنی که به طول ۵۰ کیلومتر در قطعه یک اجرا شده نیز یکی از شاهکار‌های مهندسی است که به رغم مشکلاتی که نگهداری زمستانی آن ایجاد می‌کند این کار صورت گرفته است.

محمدیان ادامه داد: آزادراه شیراز – اصفهان نخستین آزادراه کشور است که قبل از افتتاح، فیبرنوری در آن اجرا شد و در این محور هم اینک زیرساخت فیبرنوری و هوشمند وجود دارد که هم برای دوربین‌های ثبت تخلف، دوربین‌های نظارتی و دوربین‌های عوارضی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و هم مجتمع‌های خدمات رفاهی و سایر خدمات می‌توانند از این زیرساخت استفاده کنند.

کمترین میزان تلفات نسبت به سایر محور‌های فارس
وی در خصوص ایمنی آزادراه و کاهش تصادفات در این محور نیز گفت: در ماه‌های اخیر آزادراه شیراز – اصفهان در مقایسه با سایر محور‌های مواصلاتی استان فارس کمترین میزان حوادث رانندگی و تلفات ناشی از آن را داشته است هرچند بابت وقوع چند حادثه رانندگی که علت آن فقدان مباحثی که خارج از حوزه فعالیت و وظایف ما است متاثر هستیم.

محمدیان عنوان کرد: در آزادراه شیراز – اصفهان هشت مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی پیش بینی شده که از این تعداد ۲ مجتمع مجهز به جایگاه ثابت سوخت راه اندازی شده و سه جایگاه سیار سوخت نیز در این محور پیش بینی کرده‌ایم.

مدیرعامل آزادراه شیراز – اصفهان ادامه داد: تابلو‌ها و علائم راهنمایی و رانندگی و راهنمای مسیر نیز به طور کامل نصب شده و دوربرگردان‌ها هم به میزان کافی و به طور میانگین در فاصله ۲۰ کیلومتری یکدیگر ایجاد شده‌اند.

محمدیان گفت: همزمان با افتتاح آزادراه، سه گشت حراست آزادراه به طور ۲۴ ساعته در این محور حضور دارند که از تاسیسات آزادراه حراست می‌کنند و علاوه بر این کار، به خودرو‌هایی نیز که دچار سانحه شده‌اند امدادرسانی اولیه انجام می‌دهند.

مدیر عامل آزادراه شیراز – اصفهان با اشاره به استقرار پنج گشت راهداری در این محور افزود: برای پلیس راه، هلال احمر و اورژانس نیز ایستگاه‌های موقت احداث و تجهیز کرده‌ایم تا بتوانند با حضور در این محور به کاربران جاده‌های خدمات ارائه دهند.

محمدیان درباره زمان تکمیل و بهره برداری از قطعه هفت آزادراه که هم اینک با مختصات بزرگراهی زیر بار ترافیک است گفت: این قطعه را در صورت تامین اعتبار، وزارت راه و شهرسازی تا قبل از نیمه اول سال ۱۴۰۳ تکمیل خواهد کرد.

رئیس هیئت مدیره شرکت احداث آزادراه شیراز – اصفهان هم، با اشاره به اقدامات انجام شده در پروژه آزادراه شیراز - اصفهان گفت: این پروژه نیز همانند بسیاری از دیگر پروژه‌ها که در گام نخست با کمبود‌ها و نواقصی همراه است، کاستی‌هایی دارد که رفع سریع این کاستی‌ها و کمبود‌ها را در دستور کار داریم.

حسین مینایی، افزود: عملیات اجرایی پروژه آزادراه شیراز – اصفهان از سال ۸۸ با مشارکت وزارت راه و شهرسازی و وزارت دفاع با سهم مساوی آغاز شد و چند سال بعد شرکت عمران صدرا نیز به جمع شرکای این پروژه پیوست و ۱۰ درصد از سهم ۵۰ درصدی وزارت دفاع به این مجموعه منتقل شد.

وی ادامه داد: زمانی که وزارت دفاع با وزارت راه و شهرسازی در این پروژه قرارداد منعقد کرد به بنیاد تعاون وزارت دفاع این ماموریت داده شد که از طرف این وزارتخانه وارد این پروژه شود و این بنیاد به عنوان یک نهاد غیر انتفاعی مسئولیت سرمایه گذاری و ساخت این آزادراه را بر عهده گرفت.

مینایی بیان کرد: بنیاد تعاون وزارت دفاع یک مجموعه سازماندهی شده است که برخی شرکت‌های این بنیاد از جمله پارس گستر و راه سازی عمران ایران که ۲ شرکت بزرگ و منحصربه فرد در کشور هستند مامور شدند که این آزادراه را بسازند که تا قطعه ۶ که نهایی شده قرارداد کار با ما به اتمام رسیده و در ادامه قطعات هفت و هشت را نیز اجرا و تکمیل خواهیم کرد.

رییس هیات مدیره شرکت احداث آزادراه شیراز – اصفهان افزود: آزادراه شیراز – اصفهان در ادامه به سمت بوشهر خواهد رفت که برای اجرای این محور حدود ۲۱۰ کیلومتری نیز توافق اولیه انجام شده که بر اساس آن ۵۰ درصد سرمایه گذاری توسط وزارت راه و شهرسازی، ۲۰ درصد وزارت دفاع و ۳۰ درصد باقیمانده نیز توسط سرمایه گذار سوم تامین شود.

مینایی گفت: آزادراه شیراز – اصفهان علاوه بر کوتاه کردن مسیر و کاهش زمان سفر، کاهش حوادث جاده‌ای و تلفات ناشی از آن و همچینن کاهش ۱۳۶ میلیون لیتری مصرف سالانه سوخت را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: بزرگراه شیراز – اصفهان همواره یکی از محور‌های پرحادثه استان با تلفات بالا بوده که افتتاح آزادراه شیراز – اصفهان می‌تواند تا حد قابل توجهی مانع بروز حوادث جاده‌ای و جان باختن بسیاری از هموطنان شود که این برای همه ما بسیار ارزشمند است.

مینایی عنوان کرد: همچنین در کشور کمتر پروژه‌ای داریم که در جریان اجرا به محیط زیست آسیب وارد نشود یا طبیعت را تخریب نکند، اما در این پروژه ما به ابتکار خودمان هر کجا که طبیعت و بخشی از جنگل دچار آسیب شد دقیقا از همان گونه گیاهی تهیه و دو باره اقدام به کاشت آن کردیم.

رئیس هیئت مدیره شرکت احداث آزادراه شیراز – اصفهان، حمل و نقل را اساس توسعه اقتصادی دانست و گفت: همه نسبت به نقش آزادراه شیراز – اصفهان در اقتصاد کشور آگاهی داریم و هیچ توسعه‌ای در کشور شکل نمی‌گیرد که اساس آن حمل و نقل نباشد و یکی از اساسی‌ترین عناصری که در توسعه هر کشوری موثر است حمل و نقل است.

مینایی افزود: ما در این ۶ قطعه آزادراه که هم اینک زیربار ترافیک است ۸۰ هزار میلیارد ریال هزینه کرده‌ایم که اگر به ما اجازه داده شود که به ازای هر خودرو یک میلیون و ۳۰۰ هزار ریال عوارض آزادراه دریافت کنیم، ۱۸ سال طول می‌کشد که این عددی که برای ساخت این پروژه هزینه شده باز گردد.

وی ادامه داد: به رغم اینکه بیش از چهار ماه از افتتاح آزادراه شیراز – اصفهان می‌گذرد، اما هیچگونه عوارض آزادراهی دریافت نشده در صورتی که هزینه نگهداری این پروژه بسیار سنگین است، اما ما برای حفظ سلامت هموطنان و بهره برداران این هزینه‌ها را انجام داده‌ایم.

رئیس هیئت مدیره شرکت احداث آزادراه شیراز – اصفهان گفت: با توجه به اینکه علاقه‌مند به توسعه گردشگری فارس و شیراز هستیم، برای این محور برنامه داریم و همچنین به دنبال جلب نظر سرمایه‌گذارانی که مایل هستند در این محور سرمایه‌گذاری نیز هستیم.
منبع: تسنیم

ارسال نظر