۰۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۷
صدرایی: کاهش تصدی گری دولت ناترازی صنعت خودرو را از بین می‌رود
بابک صدرایی کارشناس صنعت خودرو گفت: مهمترین کار دولت در سال ۱۴۰۳ خروج از مدیریت صنعت خودرو کشور است.
کد خبر: ۲۳۹۱

به گزارش کارنا، بابک صدرایی کارشناس خودرو درباره الزامات دولت برای بازار خودرو در سال ۱۴۰۳ اظهار داشت: با توجه به وضعیت تولید، واردات و قیمت ارز به نظر می‌رسد مهمترین کار دولت برای این صنعت کاهش تصدی گری در بازار است.

وی ادامه داد: سامانه، قیمت گذاری دستوری و دخالت در واردات جزو مواردی است که لازم است دولت حضور خود را کمرنگ کند؛ در نتیجه سیستم توزیع خودرو را بهبود خواهد یافت.

صدرایی تصریح کرد: قیمت گذاری منطقی خودرو توسط بازار باعث افزایش تولید خواهد شد و در مقابل خودرو سازان می‌توانند بدهی‌های خود به قطعه سازان را پرداخت کنند؛ سیستم تامین قطعه بهتر می‌شود و قطعه ساز و خودروساز هر دو سود می‌کنند.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به بهره وری پایین و هزینه‌های سربار خودروسازان گفت: هر چند خودرو ساز‌ها ایراد‌های ساختاری زیادی دارند که باعث ایجاد هزینه‌های اضافی می‌شود و بهره وری آن‌ها به کمترین میزان ممکن رسیده است، اما رفع آن‌ها در کوتاه مدت ممکن نیست و نیاز به یک برنامه ریزی بلند مدت دارد.

صدرایی ادامه داد:اگر سامانه حذف و عوامل محدود کننده که باعث کاهش تولید می‌شود برداشته شود و واردات به صورت پیوسته ادامه پیدا کند و دستورالعمل‌هایی در جهت افزایش میزان واردات اتخاذ شود؛ در صورتیکه قیمت ازز تغییر نکند بازار خودرو به حالت متعادل نزریک خواهد شد.

وی افزود:، اما اگر قیمت ارز افزایش پیدا کند اتخاذ این سیاست‌های باعث خواهد شد که شیب صعودی قیمت خودرو کمتر شود در سال ۱۴۰۱ و۱۴۰۲ برخی مواقع شاهد بودیم که رشد قیمت خودرو بیشتر از رشد قیمت ارز بود، اما در صورت حضور کمتر دولت در صنعت خودرو دیگر شاهد این ناترازی‌ها نخواهیم بود.
منبع: برنا

ارسال نظر