۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۸
اختصاصی
خودروسازان داخلی 544 میلیون دلار قطعه از چین سفارش دادند! + فیلم
نشست خبری انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو صبح امروز 22 آبان ماه با حضور اعضای هیات مدیره این انجمن برگزار شد.
کد خبر: ۲۴۲
 
 
به گزارش کارنا ، مازیار بیگلو؛ دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با اشاره به ثبت سفارش ۵۴۴ میلیون دلار واردات قطعه از چین توسط خودروسازان داخلی اظهار داشت: این در حالی است که قطعات خودرو‌های داخلی با کیفیت خوبی توسط سازنده داخلی تولید می‌شود.   

وی با بیان اینکه چین به بهشت برین صنعت قطعه سازی و خودروسازی کشور تبدیل شده است، افزود: مدتی است اتفاقات جالبی در حوزه واردات قطعات از سوی خودروسازان صورت می‌گیرد و خودروسازان به بهانه اینکه عدم پرداخت بدهی قطعه‌سازان موجب توقف خطوط تولید در واحد‌های  قطعه‌سازی و عدم تولید به موقع می‌شود و همچنین به بهانه گران فروشی قطعات از سوی قطعه‌سازان داخلی اقدام به واردات قطعات از چین می‌کنند در حالی که در صورت گران‌فروشی امکان شکایت و بازرسی از سوی نهاد‌های نظارتی و امنیتی وجود دارد.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو تصریح کرد: خودروسازان با واردات قطعات از چین علاوه بر خروج ارز از کشور و بیکاری نیروی کار ایرانی، از پرداخت مطالبات قطعه ساز داخلی نیز طفره می‌روند و هر وقت که معوقات خود را مطالبه می‌کنیم می‌گویند حواله‌های ارزی ما در حال باطل شدن است.

وی خطاب به وزیر صمت و سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: از آنجا که در هیچ برهه‌ای از زمان تا این اندازه به صورت آشکار در قطعه‌سازی و خودروسازی به سمت چین در حرکت نبوده‌ایم لازم است شخص وزیر و سازمان‌های نظارتی به این مسأله رسیدگی کنند.

بیگلو با بیان اینکه قطعات چینی با کمترین سطح کیفیت وارد کشور می‌شوند، عنوان کرد: نکته مهم اینکه این قطعات از شرکت‌های زیرپله‌ای در چین خریداری می‌شود و تست‌های لازم در خصوص این قطعات انجام نمی‌شود در حالی که قطعه ساز داخلی برای کنترل کیفی و تایید استاندارد‌ها مسیر دشواری را طی می‌کند.    

 وی با صراحت بیان کرد: جای تاسف است پولی که باید وارد جیب کارآفرین و کارگر ایرانی شود روانه جیب کارگر چینی شده و عده‌ای با دریافت درصدی سود از واردات قطعات از چین، ذهن مدیران را به این سمت که با توجه به شرایط تولید داخلی باید واردات قطعات از چین داشته باشیم، هدایت می‌کنند.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ضمن ابراز نگرانی از اهتمام سیاست گذاران کشور برای زمین زدن صنعت قطعه سازی و خودروسازی کشور اظهار داشت: اگر خودروسازان اینقدر که به دنبال حواله‌های ارزی هستند، سعی بر پرداخت مطالبات قطعه سازان داشتند، هم اکنون ۶ هزار دستگاه خودرو در روز تولید می‌کردیم.

بیگلو خاطرنشان کرد: متاسفانه وزیر صمت نیز وارد این بازی شده و با قرارداد با خودروساز چینی این زمینه را فراهم می‌کنند که دیگر به خودروساز داخلی امیدی نیست.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در پایان تصریح کرد: با صنعت قطعه سازی که در گذشته قطعات خودرو به اروپا صادر می‌کرد چه کرده ایم که امروز به وارد کننده قطعات از چین تبدیل شده ایم
 
 
تعداد بازدید : 2
 

ارسال نظر