۱۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۷
بنزین از تورم عقب ماند/ چرا مردم خودروی شخصی را ترجیح می‌دهند؟
عضو هیات مدیره انجمن سی ان جی گفت: قطعا برنامه‌هایی وجود دارد که نهایتا منتج به این شود که سهم بنزین از سبد سوخت به نفع سی ان جی کم شود و این علاوه بر حل ناترازی بنزین به کاهش واردات آن نیز کمک می‌کند.
کد خبر: ۲۵۲۵

به گزارش کارنا، حمیدرضا سهرابی درباره دلیل عدم استقبال از سی ان جی و تاثیر عدم تغییر نرخ بنزین بر مصرف این سوخت اظهار داشت: اکنون مسئله اصلی این نیست که فاصله قیمت بنزین و سی ان جی کم و یا قیمت سی ان جی زیاد است، مسئله این است که برآورد‌ها نشان می‌دهد قیمت بنزین در جریان تورم چند سال اخیر به حدی ناچیز شده و آنقدر از تورم عقب افتاده که قیمت آن بسیار کم تلقی می‌شود؛ بنابراین استفاده از سوخت‌های دیگر برای مردم توجیهی ندارد.

وی تاکید کرد: اکنون مسئله این نیست قیمت بنزین و سی ان جی و فاصله نرخ آن‌ها مناسب است و یا خیر؛ مسئله نرخ تقریبا رایگان برای هر دو سوخت است.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی سی ان جی گفت: برآورد‌ها این است حجم استفاده از حمل و نقل عمومی مشتمل بر تاکسی‌های اینترنتی و تاکسی‌های در حال تردد در خیابان‌ها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و به موازات آن آمار فروش بنزین در جایگاه‌ها به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده و آمار مصرف سی ان جی هم به طرز قابل توجه و چشمگیری به میزان بالغ بر ۲۰ درصد کاهش یافته؛ وقتی این سه موضوع را کنار هم قرار دهیم و با حجم بسیار زیاد ترافیک مخصوصا در سال جاری مقایسه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که مردم خودروی شخصی را به هر وسیله نقلیه عمومی ترجیح می‌دهند و عمده سوخت مصرفی‌شان نیز بنزین است.

وی خاطرنشان کرد: در وهله اول باید فکری به حال بنزین کرد تا زمانی که قیمت بنزین پایین باشد هیچکدام از برآورد‌های دیگر شامل اینکه چقدر می‌توانیم سبد سوخت را به نفع سی ان جی بزرگ کنیم جواب نمی‌دهد. به عبارت دیگر راهکار‌های توسعه‌ای سی ان جی تا حل نشدن نرخ سوخت بی‌معناست.

سهرابی بیان داشت: قطعا برنامه‌هایی وجود دارد که نهایتا منتج به این شود که سهم بنزین از سبد سوخت به نفع سی ان جی کم شود و این علاوه بر حل ناترازی بنزین به کاهش واردات ان نیز کمک می‌کند.

وی گفت: توسعه سی ان جی باید پایدار باشد و هم اینکه باید رسالت‌هایی که برعهده داشته از جمله تحقق هوای پاک را جامه عمل بپوشاند، اما تا زمانی که قیمت بنزین نسبت به دیگر کالا‌های مصرفی خانوار شبیه رایگان باشد، هیچکدام از برنامه‌های توسعه‌ای سی ان جی به اهداف مورد نظر نخواهد رسید.

عضو هیات مدیره انجمن سی ان جی گفت: خیلی موضوعات وجود دارد که در حوزه توسعه پایدار سی ان جی باید مدنظر قرار گیرد تا سهم آن در سبد سوخت افزایش یابد و برای امسال و سال‌های آتی هم برنامه ریزی شده، اما تا زمانی که قیمت بنزین واقعی نشود؛ به ثمر نخواهد رسید و یا بازدهی مورد انتظار را نخواهد داشت.
منبع: ایلنا

ارسال نظر