۲۷ دی ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۲
تنها ۵۰ هزار خودروی فرسوده در ۹ ماه اسقاط شد
رییس انجمن مراکز اسقاط از اسقاط ۵۰ هزار خودروی فرسوده تا پایان آذر خبر داد و گفت: به دلیل عدم تصویب و ابلاغ آیین نامه از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده از سوی دولت، کار به کندی پیش می‌رود.
کد خبر: ۸۰۲

به گزارش کارنا، محمودی مشهدی شریف رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو در مورد آخرین وضعیت اسقاط خودرو‌های فرسوده در سال جاری اظهار کرد: تا پایان آذر ماه در مجموع ۵۰ هزار خودروی فرسوده اسقاط شده است.

وی افزود: هدف گذاری ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودرو‌های فرسوده، اسقاط ۱۰۰ هزار خودرو تا پایان امسال بود، اما به دلیل عدم تصویب و ابلاغ آئین نامه از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده از سوی دولت، کار به کندی پیش می‌رود.

مشهدی شریف ادامه داد: در صورتی که آئین نامه مذکور تصویب و ابلاغ شود سال آینده از نظر میزان اسقاط خودرو‌های فرسوده، سال درخشانی خواهد بود.

رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو با بیان اینکه ۳۵ تا ۴۰ درصد خودرو‌ها در کشور به مرز فرسودگی رسیده‌اند، گفت: در صورتی که آئین نامه ابلاغ نشود نه تنها اتفاق خاصی در بهبود فرایند اسقاط خودرو نمی‌افتد بلکه وضعیت بدتر هم خواهد شد.

گفتنی است طبق آمار‌های رسمی ۲.۵ میلیون خودرو‌های سواری و حدود ۹ تا ۱۰ میلیون موتورسیکلت فرسوده در کشور وجود دارد.

همچنین میزان مصرف بنزین کشور به بیش از ۱۱۳ میلیون لیتر در روز رسیده و از میزان متوسط تولید پیشی گرفته است. با توجه به روند کند افزایش تولید بنزین در کشور و رشد سالانه ۵ الی ۱۰ درصدی مصرف بنزین در صورت تداوم شرایط فعلی کشور به واردکننده بنزین تبدیل خواهد شد. اسقاط هر خودرو فرسوده در شرایط فعلی سبب کاهش مصرف ۱۶۰۰ لیتر بنزین در سال می‌شود.

منبع: صدای بورس

ارسال نظر