۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۳
حذف عجیب چهار مدل «بی ام و» وارداتی از سامانه یکپارچه/ خودروهای آلمانی برای جانبازان بود؟
بر اساس آیین نامه دولت، ارزش خودروی وارداتی در کشور مبدأ برای جانبازان ۷۰ درصد تا سقف ۳۵ هزار یورو، سایر جانبازان ۷۰ درصد تا سقف ۳۰ هزار یورو و برای جانبازان ۵۰ درصد تا ۶۹ درصد تا سقف ۲۵ هزار یوروست.
کد خبر: ۸۷۹

به گزارش کارنا، بر اساس قانون بودجه سال جاری، امکان واردات خودرو برای جانبازان فراهم شد و در نهایت هیات وزیران آیین نامه مربوطه را ابلاغ کرد. در این آیین نامه بیان شد: مشمولین واردات خودرو، جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر هستند که در سنوات گذشته از تسهیلات موضوع ماده (۴۵) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران استفاده نکرده اند.

همچنین وی در خصوص ارزش یورویی این خودرو‌ها تاکید شد: ارزش خودروی وارداتی در کشور مبدأ برای جانبازان ۷۰ درصد (دو پا یا دو دست قطع از مچ و یا قطع نخاع) تا سقف ۳۵ هزار یورو، سایر جانبازان ۷۰ درصد تا سقف ۳۰ هزار یورو و برای جانبازان ۵۰ درصد تا ۶۹ درصد تا سقف ۲۵ هزار یورو (سیف) باشد.

از سوی دیگر در آیین نامه مذکور تصویب شد: مشمولین از پرداخت سود بازرگانی متعلق به واردات خودرو و تجهیزات مورد نیاز متناسب سازی برای ایثارگر و نیز از پرداخت عوارض مندرج در تصویب نامه شماره ۶۲۹۲۴ت / ۵۴۵۲۲ مورخ ۱۳۹۶/۵/۲۵ معاف هستند.

بانک مرکزی نیز مکلف شد نسبت به تخصیص ارز تا سقف مجاز برای واردات هر خودرو به شرکت با اولویت تخصیص از منابع ارزی جهت واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام نماید.

حال با گذشت چند ماه از ابلاغ آیین نامه مربوط به واردات خودرو برای جانبازان (مردادماه)، اوایل آذر ماه، وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر اینکه فرآیند واردات خودرو‌های جانبازان زمان‌بر است، اظهار کرد: تحویل خودروی جانبازان اعم از وارداتی و داخلی به ترتیب اولویت بر اساس فهرست اعلامی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام خواهد شد و تحویل به دو صورت خواهد بود؛ در دسته نخست جانبازان ۲۵ تا ۵۰ درصد و دسته دوم، جانبازان بالای ۵۰ درصد قرار دارند.

چند روز قبل نیز مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: در زمینه واردات و تخصیص خودرو به جانبازان توافق‌ها شده و به مرحله آخر رسیده‌ایم که بحث بارگذاری سامانه‌ای است. جانبازان می‌توانند از طریق شرکت‌های معرفی شده خودرو وارد کنند؛ ضمن اینکه امکان ارائه خدمات پس از فروش این خودرو‌ها وجود دارد و در ده، دوازده روز آینده، در سامانه یکپارچه خودرو بارگذاری می‌شوند. اولویت اول، با جانبازان بالای ۷۵ درصد است که می‌توانند خودروی مورد نظر خود را در سامانه انتخاب کرده یا خودشان وارد کنند یا به شرکت‌هایی که خودرو وارد می‌کنند، مجوز دهند.

خودرو‌ها بارگذاری و سپس حذف شد

سرانجام با توجه به صحبت‌های رئیس سازمان توسعه تجارت مبنی بر بارگذاری سامانه‌ای خودرو‌های وارداتی، دو روز قبل خبری منتشر شد مبنی بر اینکه چهار محصول از شرکت BMW و یک خودرو از شرکت مینی در سایت یکپارچه ثبت نام خودرو‌های وارداتی بارگذاری و به زودی ثبت نام آن‌ها آغاز خواهد شد.

بررسی‌های خبرنگار نیز نشان داد چنین خودرو‌هایی مطابق تصویر زیر در سامانه نمایش داده شده و با توجه به قیمت ارزی آن‌ها که بالای ۲۰ هزار یورو هستند، این خودرو‌ها متعلق به جانبازان خواهد بود؛ اما با بررسی دوباره سامانه یکپارچه مشخص شده این خودرو‌ها از سامانه حذف شده اند. مشخص نیست چرا این خودرو‌ها حذف شده اند؟ آیا ارزش یورویی آن‌ها از سقف ۳۵ هزار یورو برای جانبازان بیشتر بوده یا مشکل جای دیگری است؟

خودروی جانبازان

منبع: تابناک اقتصادی

ارسال نظر