۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۲
سایه شوم دلالان بالای سر جانبازان مشمول دریافت خودرو وارداتی
سختی‌های زندگی جانبازان مشمول دریافت خودرو وارداتی، موجب شده بعضا تصمیم بگیرند امتیاز خود رابفروشند تا با پول آن بتوانند چاله‌های زندگی را پر کنند. اینجاست که سر و کله دلال‌ها پیدا می‌شود.
کد خبر: ۹۸۵

به گزارش کارنا، بالاخره با نزدیک شدن به ماه‌های پایان سال و با پیگیری‌های فراوان، قانون واردات خودرو جانبازان بالای ۵۰ درصد اجرا شد. قانونی که می‌تواند با شرایط زندگی جانبازان عزیز، خصوصاً جانبازان ۷۰ درصد به بالا بسیار کمک کننده و تسهیل دهنده امور زندگی شان باشد.

اما متأسفانه اکثر این عزیزان که از قشر متوسط جامعه هستند و هزینه‌های زندگی شان به خاطر شرایط جسمی و بیماری‌هایی که به آن مبتلا هستند، زیاد است، برای دریافت این خدمات با مشکل جدی مواجه می‌شوند. هزینه واردات خودرو برای یک جانباز ۷۰ درصدی که خودش تقریباً به لحاظ فعالیتی از کار افتاده است، امری دشوار بوده و یا نشدنی خواهد بود.

در این شرایط و با فشاری که سختی‌های زندگی به آن‌ها وارد کرده، موجب می‌شود بعضا تصمیم بگیرند امتیاز خود را بگیرند و بفروشند تا با پول آن بتوانند به قول معروف چاله‌های زندگی را پر کنند. اینجاست که سر و کله دلال‌ها پیدا می‌شود و موجب بهم ریختگی حتی در بازار خودرو خواهد شد. دلالانی که منتظر پیدا شدن چنین موقعیتی هستند تا با استفاده از نیاز مردم سود‌های هنگفتی ببرند.
سایه شوم دلالان بالای سر جانبازان مشمول دریافت خودرو وارداتی
این‌ها تنها بخش کوچکی از آگهی‌های خرید و فروش امتیاز خودرو جانبازان بود.

جانبازان اگر یک منشا حمایتی داشتند می‌توانستند خودشان خودرو را وارد کنند حاضر نبودند این تسهیلات را به دیگری واگذار نمایند. حتی می‌شد تدبیری اندیشید تا شرکت‌های خودرو سازی و شبکه‌های مربوط به خودرو با شرایط بهتری این امتیاز را از این عزیزان خریداری کنند.

متأسفانه در این چند روز مشاهده می‌کنیم که مسئولان هیچ گونه تدبیری در خصوص حل این موضوع در نظر نگرفته اند. مشکلی که حتی درواگذاری خودرو‌های داخلی نیز نمایان بود.

اگر تنها یک جست و جوی ساده در اینترنت انجام دهید و سری به سایت‌های فروش خودرو بزنید با آگهی‌هایی مواجه می‌شوید که نشان می‌دهد برخی از جانبازان در حال فروش امتیاز خود هستند.

با یکی از این جانبازان گفتگو کردیم: «او که به سختی حاضر به صحبت شد می‌گوید: اگر چه دوست دارم چنین ماشینی را خریداری کنم تا همسر و فرزندانم را که سال‌ها با وجود مشکلات من در سختی بودند، کمی خوشحال کنم، اما اوضاع مالی چنین اجازه‌ای به من نمی‌دهد؛ بنابراین تصمیم گرفتم آن را بفروشم تا لااقل کمی اوضاع معیشتی خانه را سر و سامان دهم.»
سایه شوم دلالان بالای سر جانبازان مشمول دریافت خودرو وارداتی
بنابراین گزارش جانبازان در ۳ سطح جانبازی شامل جانبازان ۷۰ درصد ویژه با سقف ارزش خودروی وارداتی تا ۳۵ هزار یورو و سایر جانبازان ۷۰ درصد با سقف ارزش ۳۰ هزار یورو و جانبازان ۵۰ تا ۶۹ درصد با سقف ارزش ۲۵ هزار یورو می‌توانند خودرو وارداتی دریافت کنند.

همچنین میثم اروز مدیر تسهیلات رفاهی بنیاد شهید گفت: «در مصوبه هیأت وزیران گفته شده افراد ۲ دست قطع، ۲ پا قطع و قطع نخاع جانبازان ویژه محسوب می‌شوند و مشمول دریافت خودروی ۳۵ هزار یورویی. مرجع تشخیص درصد جانبازی و جانبازان ویژه هم کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران است. در کمیسیون تخصصی دولت بحثی هم درباره جانبازانی که هر ۲ چشم آن‌ها نابینا است، مطرح شد که این عزیزان هم به عنوان جانباز ویژه مشمول ۳۵ هزار یورو باشند. به محض مصوب شدن در هیأت وزیران به این دسته جانبازان اعلام خواهد شد.»
منبع: تسنیم

ارسال نظر