۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۵
ایران با تولید ۲ میلیون دستگاه خودرو در آینده به رتبه هفتم خودروسازی دنیا می‌رسد
معاون وزیر صمت با بیان اینکه در سال جاری کشورمان ۱.۵ میلیون تولید خودرو دارد، گفت: با ارتقای این میزان به تولید ۲ میلیون دستگاه خودروی داخلی ایران به رتبه هفتم جهان می‌رسد.
کد خبر: ۱۲۰۴

به گزارش کارنا، منوچهر منطقی دیشب در آئین افتتاح یک پروژه صنعتی و تولیدی در شهرستان آمل به مناسبت فرا رسیدن دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در چند سال اخیر کار‌های شاخص زیادی انجام داده است که در بیان یک نمونه می‌توان گفت در سال‌های گذشته برای تهیه لوازم خانگی هر کدام از یک گوشه دنیا وارد کشور می‌شدند، ولی کشورمان در زمینه تولید لوازم خانگی خودکفا شدیم و هم اکنون به فکر صادرات هستیم که این مهم نشان از نقطه بلوغ در صنعت دارد.

وی افزود: علاوه بر لوازم خانگی، در فناوری‌های پیشرفته لوازم پزشکی نیز یک اتاق عمل کامل با تجهیزات ایرانی مهیا شده است هر چند باید ببینیم تجهیزات ایرانی دارای کیفیت لازم هستند و و این تجهیزات به کشور‌های مختلف صادرات می‌شوند یا خیر.

تولید ۱.۵ میلیون دستگاه خودرو در کشور
معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه یکی از قابلیت‌هایی که در صادرات کشور داریم مربوط به صنایع پیشرفته و تجهیزات پزشکی است، تصریح کرد: انواع لوازم پالایشگاهی و مراکز گازی در کشور داریم که طراحی و ساخت تجهیزات بیش از ۹۰ درصد آن‌ها در کشور انجام می‌شود.

منطقی با اشاره به اینکه امروز در عرصه صنعتی به جایگاه بسیار خوبی رسیدیم، ادامه داد: در زمینه خودرو که انتقاد‌های مختلف بر روی آن وجود دارد قبل آغاز دولت سیزدهم ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید داشتیم که این آمار در سال گذشته به ۱.۳ میلیون خودرو رسیده است، ولی در سال جاری با برنامه‌ریزی لازم تولید ۱.۵ میلیون خودرو وجود دارد که ممکن است این میزان به تولید ۲ میلیون دستگاه خودروی داخلی برسد.

وی با اشاره به اینکه در تولید خودروی داخلی رتبه کشور ما از رده هفدهم دنیا به رتبه ۱۴ دنیا رسیده است، متذکر شد: با رسیدن به تولید ۲ میلیون دستگاه خودرو داخلی به رتبه هفتم جهان می‌رسیم.

رتبه خودروسازی ایران در دنیا به جایگاه هفتم می‌رسد
معاون وزیر صمت با اعلام اینکه در بخش‌های مختلف صنعت و معدن کشور افزایش ظرفیت تولید داریم و باید به آن سطحی برسیم که شایسته مردم کشورمان باشد، گفت: وزارت صمت در دولت سیزدهم تلاش زیادی انجام داد که تمام بخش‌های مختلف به عددی برسد که نیاز کشور را پاسخگو باشد و افزایش تولید هم به بحث صادرات برسد.

وی با بیان اینکه دو برنامه مهم وزارت صمت در دستور کار وجود دارد، ادامه داد: در موقعیت‌هایی که سرمایه‌گذاری شد و ظرفیت تولید ایجاد شده باید به بهره‌برداری برسد، وقتی بخواهیم اقتصاد را توسعه دهیم باید سرمایه‌گذاری کنیم و باید از فضا‌هایی شروع کنیم که سرمایه‌گذاری انجام شده باشد.

منطقی افزود: باید ظرفیت‌ها در صنعت و تولید شناسایی شده و هم ترازی انجام شود تا تولید کشور به میزان قابل قبول برسد، برخی پروژه‌های جدید صنعتی در کشور آغاز شده که می‌توان افق‌های جدید صادراتی و خودکفایی در کشور باشد البته یکی از پروژه‌ها تولید موتور لوکوموتیو و کشتی است که در شهرستان آمل پیش‌بینی شده تا این مهم انجام شود و با برنامه‌ریزی به اهداف گسترده برسیم.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: به دنبال هم ترازی صنعت هستیم و با شناسایی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های صنعتی که پروژه‌های جدید را رقم می‌زنند روند اشتغال، بیکاری و درآمد سرانه منطقه افزایش می‌یابد.

صادرات ۷۰ میلیارد دلاری در کشور
وی با اشاره به اینکه یکی از بحث‌هایی مهم در وزارت صمت صادرات است که هم اکنون میزان صادرات کشور حدود ۷۰ میلیارد دلار خواهد بود، ادامه داد: باید به سمت صادرات برویم هر چند میزان صادرات ۷۰ میلیارد دلار است، ولی توانمندی ما دست‌کم ۳ برابر شرایط موجود است.

منطقی با اعلام اینکه باید برای صادرات ساز و کار مهم آن انجام شود، بیان کرد: در صنعت مهم زعفران صادرات به صورت یک جا از استان خراسان انجام می‌شود، ولی در کشور اسپانیا با بسته‌بندی و تفکیک چندین برابر فروش دارند.

منطقی گفت: در زمینه صادرات باید به مرحله‌ای برسیم که محصولات در جابجایی کیفیت خود را کامل حفظ کنند که این مهم از اهداف بزرگ صادراتی کشور ما است.
منبع: فارس

ارسال نظر