۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۵۸
قوانین حمایت از مصرف کنندگان خودرو رسما اعلام شد
قوانین حمایت از مصرف کنندگان خودرویی که همه خودروسازان موظف به رعایت آن هستند، اعلام شد.
کد خبر: ۳۲۵۷

به گزارش کارنا، حسین زاده قشمی، مدیر کل روابط عمومی و تشکل‌های مردم نهاد سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اظهار داشت: با توجه به انتشار کلیپ منتشر شده در فضای مجازی در خصوص فراخوان شرکت مدیران خودرو مبنی بر خرابی اکسل عقب برخی از محصولات ام وی ام ۵۵ X پرو به اطلاع می‌رساند. براساس پیگیری‌های بعمل آمده از مسئولین و مدیر ارتباط با مشتریان شرکت مدیران خودرو مشخص شد خودروی ایکس ۵۵ پرو مورد نظر در تاریخ ۲۱ اسفندماه ۱۴۰۲ تصادف کرده و در حال حاضر در تعمیرگاه شرکت در دست تعمیر است.

مدیر کل روابط عمومی و تشکل‌های مردم نهاد سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در ادامه افزود: از طرفی اطلاع حاصل شد که شرکت مدیران خودرو برای رفع مشکل اکسل خودرو در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سال جاری اقدام به فراخوانی محصول تولید شده مذکور نموده و نمایندگان شرکت موردنظر نیز با مالکان تماس گرفته و نسبت به فراخوان خودرو‌ها اقدام نموده اند.

حسین زاده قشمی متذکر شد: براساس ماده ۴ قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان چنانچه نقض یا عیب قطعات ایمنی خودرو در طول دوره ضمانت پس از سه بار تعمیر همچنان باقی باشد یا در صورتی که نقص یا عیب قطعاتی که موجب احتمال صدمه جسمی یا جانی اشخاص شود و با یک بار تعمیر برطرف نشده باشد یا خودرو بیش از سی روز به دلیل تعمیرات غیرقابل استفاده بماند، عرضه کننده/ تولیدکننده مکلف است حسب درخواست مصرف کننده خودروی معیوب را با خودروی نو تعویض یا با توافق بهای آن را به مصرف کننده مسترد نماید.

این مقام مسئول همچنین خاطرنشان ساخت: براساس تبصره ۲ ماده ۴ «عرضه کننده حق واگذاری یا استفاده از خودروی مسترد شده را پیش از رفع عیب ندارد. واگذاری خودروی مزبور پس از رفع عیب و نقص قبلی و با اعلام صریح عیوب مزبور در اسناد واگذاری مجاز هستند.»

مدیرکل روابط عمومی و تشکل‌های مردم نهاد سازمان حمایت بیان داشت: براساس تبصره ماده ۵ قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو «تبصره – استفاده از قطعات غیراستاندارد یا تایید نشده توسط عرضه کننده و نمایندگی‌های مجاز تعمیر ممنوع می‌باشد» لذا واحد تولیدکننده موظف است خودرو‌های معیوب را با خودروی سالم تعویض نماید.
منبع: حیات

ارسال نظر