۱۲ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۶
آغاز ثبت سفارش خودروی وارداتی جانبازان از روز یکشنبه
یک مقام مسئول در وزارت صمت از بازگشایی سامانه ثبت سفارش خودروی جانبازان در روز یکشنبه تنها برای جانبازانی که پیش از این در سامانه، درخواست خود را برای واردات به صورت شخصا داده بودند، خبر داد.
کد خبر: ۴۵۵۱

به گزارش کارنا، یک مقام مسئول در وزارت صمت با بیان اینکه روز یکشنبه هفته آینده سامانه ثبت سفارش خودرو برای جانبازان باز می‌شود، گفت: سامانه تنها برای جانبازانی باز می‌شود که قبلا درخواست داده بودند که خود راساَ اقدام به واردات خودرو کنند.

گام نخست: جانبازان حتما فایل آموزشی واردات خودرو را بخوانند
وی که نخواست نامش فاش شود، با بیان اینکه لازم است جانبازان پیش از هر اقدامی چند موضوع را مد نظر داشته باشند، گفت: نخستین موضوع این است که فایل آموزشی ثبت سفارش خودرو برای جانبازانی که شخصا می‌خواهند واردات انجام دهند امروز از طریق سایت بنیاد شهید اطلاع رسانی خواهد شد.

گام دوم: دریافت مجوز خدمات پس از فروش و شناسه کالا
وی با بیان اینکه جانبازان تا یکشنبه فرصت دارند فایل ویدئویی و هم فایل پی دی اف را مطالعه کنند، ادامه داد: جانبازان از طریق این فایل از کل شرایط واردات خودرو مطلع خواهند شد تا بدانند برای آنکه شاخصا واردات کنند باید چه گام‌هایی را بردارند.

این منبع آگاه با اشاره به اینکه سومین نکته این است که دریافت مجوز‌های لازم زمان بر است، گفت: مهم‌ترین مجوز خدمات پس از فروش و مجوز شناسه کالاست. این مجوز‌ها تنها برای افرادی است که خودشان می‌خواهند واردات خودرو انجام دهند نه شرکت‌های واردکننده، چون شرکت‌های واردکننده همه این کار‌ها را خود برای جانبازان انجام می‌دهند.

گام سوم: اخذ حساب ارزی و کد ساتنا
وی با بیان اینکه جانبازان باید را باید ۴ مرحله را به ترتیب و به دقت انجام دهند، گفت: این ۴ مرحله از این قرار است:

۱. اخذ شناسه کالا و اخذ خدمات پس از فروش؛

۲. اخذ حساب ارزی و کد ساتنا؛

۳. امور ترخیص و شماره گذاری؛

۴. بحث استاندارد.

جانبازان گروه دوم منتظر تایید قرارداد شرکت‌های واردکننده باشند
وی در مورد گروه دوم جانبازان که درخواست واردات خودرو ازسوی شرکت‌های واردکننده داده بودند، گفت: این جانبازان نیز باید صبر کنند تا معاونت حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت قراردادی که قرار است برای این موضوع به صورت سه جانبه منعقد شود را تایید کنند.

وی ادامه داد: این قرارداد پس از تایید هر سه معاونت حقوقی، در سامانه یکپارچه خودرو برای امضای جانبازان بارگزاری خواهد شد. آنگاه قرارداد‌ها تجمیع و به شرکت‌ها ارسال می‌شود تا شرکت‌ها برای ثبت سفارش خودروی جانبازان اقدام کنند.

جزئیات واردات خودروی جانبازان توسط شرکت‌های واردکننده
وی در پاسخ به سوال «حیات» مبنی بر اینکه شرکت‌های واردکننده خودرو مجاز به دریافت چه مبالغی بیش از قیمت خودرو هستند؟ گفت: قرارداد مابین جانباز و شرکت واردکننده خودرو قرارداد حق العمل کاری است؛ به این معنا که تامین مالی به عهده جانباز یا یک سرمایه گذار است، فقط آن شرکت موظف است در ازای ۳ درصد بابت خدمات پس از فروش و ۱۵ درصد بابت حق الزحمه، کل فرایند ثبت سفارش، واردات خودرو و تحویل آن به جانباز را انجام بدهد و در واقع فرایند اجرایی و کارگزار آن باشد.

وی خاطرنشان کرد: پول از طرف جانباز یا سرمایه گذار پرداخت خواهد شد و این شرکت فقط کار کارگزاری انجام می‌دهد.

جانبازان شکایات خود را به سازمان حمایت منعکس کنند
وی در پاسخ به سوال «حیات» مبنی بر اینکه اگر جانبازان نسبت به مبالغ دریافت شده ازسوی شرکت‌های واردکننده خودرو شکایتی داشته باشند به کجا می‌توانند مراجعه کنند؟ گفت: اگر جانبازان بابت این مبالغ شکایتی داشته باشند، می‌توانند شکایت خود را به سازمان حمایت منعکس کنند.
منبع: حیات

ارسال نظر