۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۰
چرا ترکیه بازار خود را به روی بزرگترین خودروی برقی دنیا گشود
ورود کمپانی بزرگ خودروسازی (BYD) چین به بازار ترکیه، کار را برای خودروی ملی (TOGG) دشوار خواهد کرد.
کد خبر: ۴۸۳۱

به گزارش کارنا، بازار خودروسازی ترکیه، بازار پر جنب و جوش بزرگی است و مردم این ترکیه، علاقه فراوانی به خودرو دارند. اما واقعیت این است که با بنزین ۴۴ لیره‌ای و قیمت بالای خود خودروها، حالا در ترکیه، فقرا و بخش قابل توجهی از قشر متوسط، نمی‌توانند خودرو صفر کیلومتر بخرند. ولی چینی‌ها، برای بخشی از شهروندان طبقه متوسط، خودرو برقی نسبتاً ارزان تولید خواهند کرد.

روزنامه حریت چاپ آنکارا، تولید خودروی برقی چینی در خاک ترکیه را به عنوان مزیتی تلقی کرده که می‌تواند موجب کاهش قیمت خودرو در بازار ترکیه شود.

لازم است به این نکته اشاره شود که موقعیت ژئوپولیتیک ترکیه بین آسیا و اروپا و نیروی کار ارزان، موجب شده که بسیاری از خودروسازی‌های دنیا شعبه‌ای در ترکیه نیز افتتاح کنند. برخی از برند‌های بزرگ جهان که محصولات خود را در ترکیه تولید می‌کنند، عبارتند از:

۱. تویوتای ژاپن.

۲. هیوندای کُره جنوبی.

۳. رنوی فرانسه.

۴. فورد آمریکا.

۵. مرسدس بنز آلمان.

۶. فیات ایتالیا.

حالا برند (BYD) چین در ترکیه در حال احداث کارخانه است و البته بخش اعظم تولیدات کارخانه‌های خودروسازی خارجی در ترکیه، به کشور‌های منطقه صادر می‌شود. سالانه ۳۵ میلیارد دلار خودرو از ترکیه به کشور‌های منطقه، برخی کشور‌های اروپایی و آفریقا صادر می‌شود.
چرا ترکیه بازار خود را به روی بزرگترین خودروی برقی دنیا گشود
اردوغان به دنبال حداکثر همکاری با چین
طی چند سال گذشته، دولت اردوغان همواره به دنبال آن بوده که با سوآپ ارزی، جذب سرمایه گذار، صادرات کالا و روش‌های دیگر، کاری کند که سرمایه‌های چین به سوی ترکیه سرازیر شوند. اما ظاهراً چینی‌ها ترجیح می‌دهند در بازار ترکیه، به شکل قطره چکانی کار کنند. به همین خاطر، خودروساز بزرگ هم صرفاً با یک سرمایه یک میلیارد دلاری به ترکیه آمده است.

در گزارش اقتصادی دویچله آلمان، به این اشاره شده که BYD به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو‌های الکتریکی جهان، قرارداد همکاری خود را با وزارت صنعت و فناوری ترکیه امضا کرده و در این مراسم در استانبول، اردوغان هم حضور داشت.

بر اساس این قرارداد، BYD یک مرکز تولید خودرو‌های الکتریکی و قابل شارژ با ظرفیت سالانه یکصد و پنجاه هزار دستگاه و یک مرکز تحقیق و توسعه برای فناوری‌های تحرک پایدار در ترکیه با سرمایه‌گذاری حدود ۱ میلیارد دلار ایجاد خواهد کرد. بر اساس بیانیه وزارت صنعت و فناوری ترکیه، قرار است این اقدام چینی‌ها، برای ۵ هزار نفر شغل مستقیم ایجاد کند.

مدت احداث کارخانه و انتقال ملزومات و ماشین‌ها، دو سال و نیم طول خواهد کشید و انتظار می‌رود در آخرین هفته‌های سال ۲۰۲۶ میلادی، نخستین خودرو از کارخانه خارج شود.

کارشناسان چینی اعلام کرده‌اند که در حال ارزیابی ظرفیت ترکیه به عنوان مبدا نزدیک برای انتقال خودرو به اروپا هستند و در صورتی که پروژه فعلی به فرجام رضایت بخشی دست پیدا کند، بعید نیست که در آینده، حجم کار بیشتر شود.

در اطلاعیه BYD در مورد انتخاب ترکیه آمده است: «به لطف مزایای منحصر به فرد ترکیه مانند اکوسیستم فناوری در حال توسعه، پایگاه تامین‌کننده قوی، موقعیت جغرافیایی فوق العاده و نیروی کار واجد شرایط، سرمایه گذاری BYD در این مرکز آغاز شد. هدف ما این است که تقاضای فزاینده برای وسایل نقلیه برقی در منطقه را پاسخ دهیم و در عین حال، به مصرف کنندگان اروپایی دسترسی پیدا کنیم».

مهمت فاتح کاچر، وزیر صنعت و فناوری ترکیه، اعلام کرده که امضای قرارداد با وانگ چوانفو رئیس هیئت مدیره BYD، نقطه عطفی تاریخی برای صنایع خودروسازی در ترکیه است.

باران چلیک، رئیس اتحادیه صادرکنندگان خودرو (OİB) اعلام کرده که بازار داخلی ترکیه سالانه با یک میلیون دستگاه تقاضای جدید روبرو است و حضور خوردوساز چینی در ترکیه، گامی مهم در راستای تحول سبز ترکیه است.
چرا ترکیه بازار خود را به روی بزرگترین خودروی برقی دنیا گشود
وعده‌های اردوغان چه شد؟
اردوغان قبلاً به شکلی جنجالی در جریان ساخت خودرو برقی ترکیه، آن را یک خودرو ملی قلمداد کرده بود که قرار است همه شهروندان ترکیه با خرید این خودرو از خودرو بنزینی بی‌نیاز شوند. اما چنین اتفاقی نیفتاد. چرا که اولاً قیمت تمام شده خودروی ملی ترکیه بسیار بالا و رقمی در حد تسلای آمریکا است!

دوم این که برخلاف ادعا‌های آنکارا، این خودرو ملی نیست و مهمترین جزء آن یعنی باطری، توسط یک شرکت چینی ساخته می‌شود و کشور‌های دیگری نظیر ایتالیا و آلمان نیز در ساخت آن نقش جدی داشته‌اند. به همین خاطر، اردوغان امیدوار است که چینی‌ها با قیمتی پایین‌تر ماشین بسازند.

کمپانی بزرگ (BYD) چین، قبلاً دو شعبه از کارخانه‌های خود را در روسیه و اوکراین ساخته و حالا قرار است سومین شعبه خارج از کشور را در ترکیه بسازد. در عین حال، در یک پروژه بزرگ خودرو‌های برقی، در یک پروژه کلان با آلمان هم شریک شده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مراسم امضای توافقنامه فعالیت خودروسازی چینی، این قرارداد را یک گام تاریخی تلقی کرد. اما تحلیلگران معتقدند که این اقدام، به طور قطع به ضرر خودروسازی ملی ترکیه است.

حالا خودروی برقی تولید ترکیه به نام TOGG آن قدر گرانقیمت است که عملاً مشتری چندانی ندارد. در نتیجه در صورت به بازار آمدن رقیب چینی، اوضاع و احوال برند ملی ترکیه، در آینده بدتر خواهد شد.

حسام الدین یالچین از فعالان صنعت خودروسازی ترکیه می‌گوید: «بسیار طبیعی است که به محض این که تولیدات برند BYD چین به بازار برسد، شرایط برای خودروی TOGG سخت می‌شود. چرا که این کمپانی چینی، بسیار قدرتمند است و با تجربه بیست ساله و سرمایه کلان، یک تولیدکننده بسیار قوی است و نمی‌توان با او رقابت کرد».

افزایش روز افزون قیمت بنزین و گازوییل در ترکیه، نه تنها قیمت خودرو، بلکه هزینه‌ها را بالا برده و رسیدن قیمت هر ۱ لیتر گازوییل به ۴۴ لیره، کرایه بار و هزینه محصولات کشاورزی و غذایی را بالا برده است.

حال باید دید، رشد کُند ترکیه برای جایگزینی خودرو‌های سوخت فسیلی با خودرو‌های هیبریدی و برقی، تا چه اندازه موجب تحول خواهد شد.
منبع: تسنیم

ارسال نظر