۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۹
پیش شرط کنترل آلودگی هوای تهران
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، پیش شرط مهم برای کنترل و کاهش آلودگی هوای پایتخت را تشریح کرد.
کد خبر: ۱۸۶۶

به گزارش کارنا، سید‌محمد‌مهدی میرزایی‌قمی گفت: هر تصمیم‌گیری در سطح تهران و حتی کشور در خصوص آلودگی هوا باید مبتنی بر اطلاعات و داده‌های واقعی باشد بنابراین تدوین سیاهه جدید انتشار آلودگی هوای تهران جزو اولویت‌های ماست؛ یعنی داده‌ها را درباره سهم منابع ثابت و متحرک در زمینه انتشار آلاینده‌ها به دست می‌آوریم و مدل سازی می‌کنیم تا به صورت واقعی بتوانیم به اطلاعات دقیق درباره وضعیت آلودگی هوای شهر تهران دست یابیم.

وی تاکید کرد: لازم است داده‌ها را مبتنی بر اطلاعات ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا به دست آوریم بنابراین هر چقدر تعداد، تنوع و پراکندگی این ایستگاه‌ها در سطح شهر تهران بیشتر باشد، به همان نسبت اطلاعات به دست آمده دقیق‌تر و واقعی‌تر خواهد بود.

میرزایی‌قمی گفت: بر همین اساس قصد داریم تعداد ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا را در سال آینده افزایش دهیم. در حال حاضر شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران ۲۲ ایستگاه سنجش کیفیت هوا را در ۲۱ منطقه تهران دارد. برنامه ما این است که سه ایستگاه جدید را احداث کنیم علاوه بر آن تجهیزات جدید را در سه ایستگاه دیگر جایگزین تجهیزات قدیمی می‌کنیم.

شرط تخفیف ورود به طرح ترافیک
وی همچنین از ارائه تخفیف عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک برای خودرو‌هایی که از مراکز تهران، معاینه فنی اخذ کنند، خبر داد. میرزایی قمی افزود: یکی از ملزومات و پیش‌نیاز‌های سفر‌های نوروزی، انجام معاینه فنی است و این موضوع برای خود شهروندان مهم است و ایمنی تردد آن‌ها را افزایش می‌دهد؛ چرا که معاینه فنی یک اقدام پیشگیرانه در راستای کاهش تصادفات است.

وی با بیان اینکه معاینه فنی دو بخش توجه به مسائل ایمنی خودرو‌ها و توجه به آلایندگی خودرو‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد، گفت: جدا از بحث ایمنی که موضوع اصلی معاینه فنی در خصوص سفر‌های نوروزی است یکی از موضوعاتی که کلان‌شهر تهران با آن مواجه است مساله آلودگی هواست که یکی از اقدامات مهم عملی در راستای کاهش این معضل، انجام معاینه فنی است.

میرزایی قمی گفت: از ۱۵ اسفند ماه به مدت یک ماه مراکز معاینه فنی شهر تهران علاوه بر انجام معاینه فنی و کنترل وضعیت ایمنی خودروها، آمادگی دارند تا نسبت به پاسخگویی سوالات و ارائه خدمات مشاوره فنی برای آماده‌سازی خودرو پیش از سفر در میز‌های خدمتی که به همین منظور پیش‌بینی شده، اقدام کنند و با عنایت به اعلام ریاست پلیس راهور فراجا که در ایام نوروز از تردد خودرو‌های فاقد معاینه فنی جلوگیری می‌شود، از شهروندان نیز درخواست می‌شود تا برای رعایت الزامات قانونی و همچنین اطمینان از سلامت فنی و ایمنی خودرو پیش از سفر به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند.

سرپرست شرکت ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران ادامه داد: از قدیم این موضوع مطرح بود که برای خودرو‌های پلاک تهران، صرفا معاینه فنی شهر تهران مبنا قرار گیرد، در حالی که براساس قوانین بالادستی تمام مراکز معاینه فنی که تحت سامانه سیمفا باشند مجاز به انجام معاینه فنی هستند و اگر خودرویی بتواند از این مراکز معاینه فنی دریافت کند، اعتبار آن برای کل کشور خواهد بود؛ ولی بحث ما این است که در کلان‌شهر تهران به دلیل درگیری با آلودگی هوا قطعا باید معاینه فنی با شهری که آلودگی هوا ندارد، متفاوت باشد.
منبع: ایسنا

ارسال نظر