۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۷
باتری‏‏‌های لیتیومی در صنعت خودرو
با رشد و توسعه باتری‌‌‌های لیتیومی و عرضه خودروهای هیبریدی و برقی، صنعت خودرو متحول شد و امروزه بازار خودروی ایران هم با عرضه خودروهایی مانند تیگو ۸ پرو پلاگین هیبرید، به سمت آینده‌‌‌ای پاک حرکت می‌کند.
کد خبر: ۳۲۶۱

به گزارش کارنا، خودرو‌های پلاگین هیبرید (PHEV) نوعی از خودرو‌های انرژی نو هستند که از ویژگی‌های خودرو‌های هیبرید و کاملا برقی بهره‌مند هستند که در نتیجه این تکنولوژی، باتری لیتیومی این خودرو‌ها به صورت مستقیم از طریق پورت برق و به صورت غیرمستقیم از طریق موتور بنزینی شارژ می‌شوند.

نقش باتری در خودرو‌های پلاگین هیبرید
در حال حاضر در اکثر وسایل الکترونیکی قابل حمل مصرفی مانند تلفن‌های همراه و لپ تاپ‌ها به دلیل انرژی بالا در واحد جرم و حجم نسبت به سایر سیستم‌های ذخیره انرژی الکتریکی از باتری‌های لیتیومی استفاده می‌شود. لیتیوم دارای نسبت قدرت به وزن بالا، راندمان انرژی بالا، عملکرد خوب در دمای بالا و عمر طولانی هستند.

باتری‌ها چطور شارژ می‌شوند؟
بسته به نوع خودرو، باتری هم به چند روش شارژ می‌شود. بهترین و کارآمدترین مدل شارژ باتری‌ها مربوط به خودرو‌های پلاگین هیبرید است که به دو روش قابلیت شارژ دارند. نخست اینکه این باتری‌ها بدون وابستگی به پورت خارجی (مانند خودرو‌های کاملا برقی) از طریق مصرف بنزین و تبدیل شدن به انرژی الکتریکی شارژ می‌شوند که منجر به از بین رفتن اضطراب و نگرانی در سفر‌های طولانی‌مدت می‌شود. دومین روش که مناسب سفر‌های شهری و روزمره است، شارژ باتری از طریق برق شهری و کابل شارژ است که در خانه یا در ایستگاه‌های شارژ عمومی انجام می‌شود. تیگو ۸ پرو پلاگین هیبرید از جمله خودرو‌هایی است که در هر دو حالت کارکرد دارد و می‌تواند تا ۷۵ کیلومتر پیمایش کاملا برقی و همچنین حدود ۹۵۰ کیلومتر پیمایش هیبرید داشته باشد. برای جلوگیری از اشغال فضای صندوق عقب یا فضای داخلی خودروها، باتری‌ها در خودرو‌های هیبرید، برقی یا پلاگین هیبرید در کف خودرو قرار می‌گیرند و در برابر رطوبت و ضربه کاملا عایق‌بندی می‌شوند. برای جلوگیری از بروز هر مشکلی، بسته باتری با ایمنی بالایی محافظت می‌شود که در هنگام بروز حادثه یا تصادف، مشکلی به وجود نمی‌آید. از طرفی این باتری‌ها در برابر گرما و سرمای زیاد مقاوم هستند و در شرایط محیطی مختلف به کارکرد خود ادامه می‌دهند. باتری‌های به کار رفته در تیگو ۸ پرو پلاگین هیبرید در مراحل تست در شرایط گوناگون مانند تصادفات و دمای بالا یا پایین مورد تست و بررسی قرار گرفتند که در نتیجه این آزمایش ها، باتری این خودرو‌ها دارای گارانتی ۷ ساله یا ۲۰۰‌هزار کیلومتری هستند.

انرژی ذخیره شده در باتری دشارژ نمی‌شود
باتری لیتیومی به کار رفته در خودرو‌های پلاگین هیبرید به نحوی طراحی شده اند که اگر خودرو مدت زمان طولانی حرکتی نداشته باشد، در هنگام استفاده مجدد نه‌تن‌ها شاهد افت انرژی الکتریکی نخواهید بود، بلکه خودرو به راحتی به حرکت در‌می‌آید و اصطلاحا انرژی باتری دشارژ نمی‌شود. کارشناسان خودرو اعتقاد دارند با توجه به تمرکز شرکت‌های بزرگ جهان بر فناوری خودرو‌های انرژی نو و توسعه باتری‌های لیتیومی، احتمالا در آینده این خودرو‌ها از تمام جهات به‌خصوص افزایش ظرفیت ذخیره انرژی و کاهش قیمت تمام‌شده رشد چشمگیری خواهند داشت و به انتخاب اول کاربران تبدیل خواهند شد.
منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر