۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۹
تا زمانیکه واردات خودرو‌ عادی نباشد شاهد انواع بازار سیاه خواهیم بود
هرکجا سامانه ایجاد شود و محدودیت فروش به صورت غیرعادی ایجاد شود؛ باعث سوءاستفاده می‌شود. برای سامانه جامع خودرو هم که هنوز هست، ماشین‌های ایرانی با کارت ملی فروش رفت و این بازار سیاه راه افتاد.
کد خبر: ۱۳۱۰

به گزارش کارنا٬خبر خرید و فروش کارت ملی برای ثبت نام خودرو‌های وارداتی، نشان از ایجاد یک بازار سیاه و نادرست در حوزه خودرو است که با عملکرد و تصمیمات دولت به آن دامن‌زده شده است. گمراهی خریداران در بازار با توجه به اخبار مربوط به واردات و نوسانات قیمتی خودرو‌های داخلی با توجه به توزیع نامتناسب؛ شرایط بغرنجی برای خریدار و فروشنده ایجاد کرده است.

بابک صدرایی، کارشناس خودرو، درباره سوءاستفاده در بازار خودرو‌های وارداتی گفت: هرکجا سامانه ایجاد شود و محدودیت فروش به صورت غیرعادی ایجاد شود؛ باعث سوءاستفاده می‌شود. برای سامانه جامع خودرو هم که هنوز هست، ماشین‌های ایرانی با کارت ملی فروش رفت و این بازار سیاه راه افتاد. عده‌ای از روستا‌ها کارت ملی می‌خریدند و با آن کارت ملی خودرو ثبت نام می‌کردند. شرایط به دست آوردن یک محصول باید تسهیل شود.

وی در ادامه درباره گمراه کردن خریداران بیان کرد: هرچقدر برای تقاضا مانع تراشی شود و با سیستم‌های خودساخته‌ای مانند این سامانه‌ها بخواهند خودرو ارائه کنند؛ بازار گمراه‌تر می‌شود. قیمت‌گذاری خودرو در ایران قیمت واقعی نیست. اگر قیمت ایران خودرو و سایپا واقعی باشد وضعیت بازار شکل دیگری بود. مثلاً کرولا را ۲.۱ میلیارد می‌گذارند، خودرو چینی هم اینگونه است. نتیجتاً قیمت‌های اعلامی اصلاً منطقی نیست.

صدرایی درباره ایجاد بازارسیاه در بازار خودرو‌های وارداتی گفت: الان ۳۰ هزار نفر از ۱۲۰ هزار نفری که پول بلاک کردند وجود دارد که هنوز ماشین نگرفتند، دوباره سامانه باز کردند تا مردم پول بلاک کنند. سؤال من بر این است که چرا با این کار به دو نرخی کردن خودرو دامن بزنند؟ این ۳۰ هزار نفری که خودرو می‌گیرند به رانتی دست پیدا می‌کنند که خودرو را در بازار گران‌تر از بقیه می‌فروشند. به نظرمن تا زمانیکه واردات خودرو‌ها عادی نباشد شاهد همین اتفاقات از جمله خرید و فروش کارت ملی خواهیم بود.

منبع:انتخاب

ارسال نظر