۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۷
خودرو‌های الکتریکی عامل افزایش قیمت مواد کمیاب می‌شوند؟
قیمت مواد کمیاب از جمله خاک‌هایی که گروهی از ۱۷ عنصر هستند و در محصولاتی شامل لیزر و تجهیزات نظامی تا آهن‌ربا‌های موجود در خودرو‌های الکتریکی به کار می‌روند، نیمه دوم سال ۲۰۲۴ افزایش می‌یابد.
کد خبر: ۱۱۹۲

به گزارش کارنا، تحلیلگران اظهار کردند که قیمت‌های خاک‌های کمیاب احتمالاً به پایین‌ترین حد خود رسیده و در اواخر امسال با تقاضای خودرو‌های الکتریکی و نیروی بادی افزایش می‌یابند و انتظار می‌رود که چین، به‌عنوان تولیدکننده غالب، سهمیه‌های تولید خود را افزایش دهد.

خاک‌های کمیاب گروهی از ۱۷ عنصر هستند که در محصولاتی شامل لیزر و تجهیزات نظامی تا آهن‌ربا‌های موجود در خودرو‌های الکتریکی و لوازم الکترونیکی مصرفی استفاده می‌شوند. قیمت‌ها در سال ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود در یک دهه اخیر رسیدند تا در سال گذشته به دلیل افزایش تولید در چین و کندتر از انتظار رشد تقاضا سقوط کرد.

داده‌های بازار فلزات شانگ‌های نشان داد، قیمت اکسید پرازئودیمیم در چین، یکی از پرمصرف‌ترین عناصر خاکی کمیاب، ۳۴ درصد در سال ۲۰۲۳ کاهش یافت، در حالی که اکسید تربیم و نئودیمیم اکسید به پایین‌ترین سطح خود از اواخر سال ۲۰۲۰ سقوط کردند.

یانگ جیاون، تحلیلگر بازار فلزات شانگ‌های گفت: با این حال، نزول بیشتر برای خاک‌های کمیاب احتمالا محدود خواهد بود، زیرا قیمت‌ها، به ویژه برای اکسید نئودیمیم- پرازئودیمیم (NdPr) که در آهنربا‌های دائمی استفاده می‌شود، سال گذشته ۳۸ درصد کاهش یافت و به سطح هزینه تولید نزدیک شد.

یافته‌ها نشان داد که اکسید NdPr احتمالاً در سال ۲۰۲۴ با کسری ۸۰۰ متریک تنی در سطح جهان مواجه خواهد شد که نسبت به مازاد ۶۶۰۰ تنی سال گذشته تغییر خواهد کرد. ویلیس توماس، تحلیلگر در گروه CRU گفت ما انتظار داریم که عرضه اضافی تا پایان سال ۲۰۲۴ کاهش یابد، زیرا تقاضا از طریق افزایش مستمر فروش خودرو‌های الکتریکی و تولید توربین بادی به عرضه می‌رسد.

سال گذشته، چین سومین دسته از سهمیه‌های تولید خاک‌های کمیاب را صادر کرد، با این حال، تحلیلگران گفتند انتظار می‌رود سهمیه‌های چین در سال جاری با سرعت کمتری بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد.

طبق گزارش رویترز، بر اساس گزارش سازمان زمین شناسی ایالات‌متحده، چین که ۷۰ درصد از معادن خاک‌های کمیاب و ۹۰ درصد تولیدات پالایش شده را به خود اختصاص داده است، عرضه این منبع استراتژیک را از سال ۲۰۰۶ واز طریق سیستم سهمیه‌بندی کنترل کرده است.
منبع: ایسنا

ارسال نظر