۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۴
هوش مصنوعی راننده شد/ رونمایی از نخستین خودروی دریفت بدون راننده جهان
شرکت «جیلی» خودروی مجهز به هوش مصنوعی خود را رونمایی کرد که برای نخستین بار در جهان بدون راننده و کاملاً بدون سرنشین به صورت خودکار روی برف و یخ دریفت می‌کشد.
کد خبر: ۲۵۵۵

به گزارش کارنا، «جیلی اتو» تولیدکننده خودرو‌های برقی چینی به تازگی ویدیویی از جدیدترین وسیله نقلیه بدون راننده خود با هوش مصنوعی (AI) منتشر کرده است که روی یخ و برف حرکت می‌کند. ویدئو جیلی که در «ویبو» (Weibo) منتشر شد، آن را نخستین فناوری دریفت بدون راننده در جهان نامیده است.

در این ویدئو، جیلی یک وسیله نقلیه آزمایشی را به نمایش گذاشت که رانندگی خودکار کاملاً بدون سرنشین و دریفت خودکار روی برف و یخ را انجام می‌داد، این شرکت ادعا کرد که عملکرد این خودروی مجهز به هوش مصنوی با عملکرد یک راننده ماشین مسابقه حرفه‌ای قابل مقایسه است.

دریفت بدون راننده جنبه مهمی از فناوری شاسی دیجیتالی هوش مصنوعی جیلی است که قابلیت‌های همجوشی بین دامنه‌ای جیلی را در مدل‌های بزرگ هوش مصنوعی و رانندگی هوشمند نشان می‌دهد.

«جیلی اتو» یک برند خودروساز بزرگ تحت شرکت گروه هلدینگ ژجیانگ جیلی است. این شرکت علاوه بر تولید خودرو‌های الکتریکی خود، در چندین برند معروف دیگر مانند «لوتوس»، «ولو» (Lotus) و «پولستار» (Polestar) نیز سهام دارد.

نخستین ماشین دریفت هوش مصنوعی در جهان
جیلی اعلام کرده است که این خودرو جدید دارای فناوری پیشرفته‌ای است که آن را قادر می‌سازد تکنیک‌های رانندگی تهاجمی را انجام دهد. این شامل یک الگوریتم مدل بزرگ ادراک است که هم با قابلیت‌های نرم افزاری و سخت افزاری یکپارچه شده است. این‌ها با هم کار می‌کنند تا یک سیستم کامل ایجاد کنند که می‌تواند وضعیت خودرو را در زمان واقعی حس و پیش بینی کند و آن را با یک راننده حرفه‌ای مقایسه کند. علاوه بر این، سیستم فرمان با سیم خودرو، کنترل دقیق جهت رانش را با تنظیمات انجام شده در میلی ثانیه امکان پذیر می‌کند.

این مدل خودروی جدید قادر است دریفت خودکار انجام دهد و در عین حال ویژگی‌های ایمنی پیشرفته و کمک راننده را برای مسافران فراهم کند. حتی اگر مسافران دریفت را ترجیح ندهند، خودرو همچنان می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا به راحتی حرکت کنند و آن‌ها را ایمن نگه دارد.

این شرکت در آخرین مدل خودروی برقی خود چندین ویژگی جدید برای مصرف‌کننده معرفی کرده است، از جمله ترمز فعال و قدرتمند.

علاوه بر این، کنترل بردار گشتاور اصلاح شده موتور‌های سمت چرخ، توزیع نیرو را در زمان واقعی فراهم می‌کند و امکان جابجایی دقیق‌تر خودرو، از جمله دریفت را فراهم می‌کند. جیلی گفت قابلیت‌های اساسی مانند راه رفتن خرچنگ و چرخش تانک به راحتی با این فناوری قابل دستیابی است.

مکالمه صوتی سرنشینان با هوش مصنوعی
جیلی توضیح می‌دهد: خودرو‌های الکتریکی هوشمند مبتنی بر فناوری دریفت بدون راننده می‌توانند با کمک ایمنی هوشمند مانند ترمز فعال‌تر، سطح ایمنی بالاتری را به کاربران ارائه دهند.

به‌علاوه، خودروی دیجیتالی جدید جیلی می‌تواند در ترافیک با استفاده از هوش مصنوعی رانش خودرو را تثبیت کند و از برخورد با موانع جاده، به‌ویژه در شرایط سخت، جلوگیری کند. همچنین در داخل خودرو، مدل «شینگری ای‌آی» (Xingrui AI) جیلی می‌تواند با سرنشینان خود مکالمه صوتی داشته باشد.

خودروی برقی مجهز به هوش مصنوعی جیلی نخستین نمایش عمومی توانمندی فناوری در سال‌های اخیر توسط این شرکت است. این یک تغییر بزرگ است، زیرا آن‌ها با وجود اینکه یکی از بزرگترین خودروسازان خصوصی چین هستند، تمایل چندانی به حفظ مشخصات ندارند.
منبع: آنا

ارسال نظر