۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۰
خودروسازان آلمانی حال ندارند
تولید صنعتی آلمان برای اولین‌بار از آوریل افزایش یافت؛ هرچند در بخش تولید، تولید مواد شیمیایی، موادغذایی و ماشین‌آلات همگی افزایش یافت، اما خودروسازان شاهد کاهش شدیدی بودند.
کد خبر: ۲۰۹۱

به گزارش کارنا، تولید صنعتی آلمان در ژانویه برای اولین‌بار در ۹ ماه گذشته افزایش یافت، اگرچه ضعف طولانی‌مدت آن احتمالاً بزرگترین اقتصاد اروپا را وارد رکود کرده است.

اداره آمار آلمان، پس از کاهش بیشتر از گزارش قبلی در ماه قبل، اعلام کرد که این نشانگر به دلیل ساخت‌وساز نسبت به دسامبر یک درصد افزایش یافته است. سطح کلی تولید نزدیک به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۲۰ باقی مانده است و این در زمانی است که بخش تولید آلمان در تلاش است تا رکود طولانی‌مدت را از بین ببرد. نتایج بررسی نشان داد که سفارشات کارخانه در ژانویه به دنبال افزایش در دسامبر به شدت کاهش یافته است.

کارستن برزسکی، رئیس کلان جهانی در در موسسه اقتصادی ING گفت که اولین داده‌های سخت برای سال ۲۰۲۴ نشان می‌دهد که اقتصاد آلمان به آخر خط رسیده است. او گفت که با این حال، این برای جلوگیری از انقباض سه ماهه اول کافی نیست.

آلمان تنها کشور گروه هفت بود که شاهد کاهش تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۳ بود، زیرا عملکرد ضعیف آن بر ۲۰ کشور بزرگتر منطقه یورو فشار می‌آورد. بوندس‌بانک نسبت به انقباض در سه ماهه اول، پس از کاهش ۰.۳ درصدی در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۳ هشدار داده است. این به معنای اولین رکود اقتصادی پس از همه‌گیری است، اگرچه بانک مرکزی رکود شدیدی را متصور نیست.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در روز‌های اخیر چندین اقتصاددان پیش‌بینی‌های خود را کاهش داده‌اند.
منبع: ایسنا

ارسال نظر